ivka

Co je to saldo?

Co to znamená,když se řekne saldo?

Nejlepší odpověď
Dandi

saldo

  1. zůstatek účtu – rozdíl mezi součtem částek zapsaných na straně „má dáti“ a na straně „dal“;
  2. nedoplatek – konečný stav pohledávky nebo dluhu

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pojmy/p804-saldo.aspx

Další odpovědi
Lencis

saldo je ROZDÍL (myšleno matematicky), prakticky by se dalo říci že je to např.:

  • čistý zisk (tedy rozdíl mezi příjmy a náklady)
  • zůstatek na účtě (tedy rozdíl mezi vkladem a výběrem peněz)
  • obchodní bilance (tedy rozdíl mezi exportem a importem)
  • dluh (tedy rozdíl mezi tím co jsem si vypůjčil (či koupil, využil, spotřeboval) a co jsem už splatil

atd…

alenka901

Saldo obchodní bilance je rozdíl mezi exportem a importem

Aktivní

  • export je vyšší než import

Pasivní

  • import převažuje nad exportem
  • Import = dovoz (Im)
  • Export = vývoz (Ex)

Výpočet salda: X = Ex − Im

  • Záporné saldo = větší dovoz
  • Kladné saldo = větší vývoz

[editovat] Obchodní bilance v ČR

V ČR pasivní saldo obchodní bilance, především po roce 1993. Vliv na tuto skutečnost měly následující skutečnosti:

  • rozdělení Československa na ČR a SR;
  • pokles hospodářské výkonnosti v důsledku transformačních kro­ků;
  • ztráta obchodních partnerů z bývalého východního bloku (zejména SSSR); nutná přeorganizace na nové tarify

Obchodní bilance v letech 1995 – 1997 dosáhla obrovského záporného salda do rozměrů, které nebyly ekonomicky únosné, proto začíná vláda podporovat exportní politiku. V roce 2000 činilo záporné saldo zhruba 60 mld. Kč Od roku 2004 je saldo ČR aktivní, zejména díky automobilovému exportu.

Attack-design

saldo obchodní bilance