tazalka

Co je to protipól?

prosím o význam tohoto slova. Je to něco jako opak? V následujícím kontextu mi to ale moc nesedí…

  • RVHP (Rada vzájemné hospodářské pomoci) – protipól současné EU. – Děkuji

Nejlepší odpověď
baghira

Opak, ekvivalent s opačným znaménkem. NATO byl protipól Varšavské smlouvy, RVHP protipól snad tehdejší EHS? ale určitě ne současné EU.

Další odpovědi
Syd

Skutečně je to opak, protějšek.
Doplňuji:
V této souvislosti se to pravděpodobně nemyslí jako opak v pravém slova smyslu, tady hraje roli ten význam protějšek, ve smyslu jako je třeba že Medvěděv je Klausův ruský protějšek – myslí se tedy to samý (prezident) někde jinde. Tedy že RVHP byla na Východě něčím jako bylo tehdejší EHS na Západě.

mosoj

Tak to právě sedí jako prdel na hrnec !!!
Dokonce bych řekl že se EU od RVHP učí. Prostě nic nového pod sluncem.
Samozřejmě, že pojem EU je širší ale EHS již není a přebrala to halt nějaká sekce EÚ. To ale není podstatné.