mosoj

Co je to percentil?

Dokáže někdo (nikoliv odkazem) vysvětlit percentil?

Vnuk se zúčastní srovnávacích zkoušek.
Doplňuji:
Tak jsem to již našel ve srozumitrlném podání!!

Percentil vyjadřuje, jak se jednotlivý účastník umístil v rámci všech ostatních účastníků, nebo jinak vyjádřeno, kolik procent ostatních účastníků dosáhlo horšího výsledku než on (např. umístil-li se účastník na 93. percentilu, znamená to, že předstihl 93 % ostatních a jen 7 % ze všech testovaných bylo lepších než on). Pokud je znám i celkový počet testovaných, je možné díky percentilu určit i absolutní pořadí účastníka.

Děkuji všem za námahu.

Nejlepší odpověď
WeeBear

Procentuální ohodnocení konkrétní osoby (počítáme s tím, že nejvyšší ohodnocení je 100). 🙂

Další odpovědi
arygnoc

bude to vyznievať zložite, ale je to jednoduché:

percentil

centil

kvantil

  • fraktil

v matematickej štatistike hranica (číslo) rozdeľujúca štatistický súbor na časti s daným percentným zastúpením.

fraktil

Alesh

Percentil je druh kvantilu viz odkaz, kde jak už název napovídá se objekt (v tomto případě statistický soubor) „rozseká“ na setiny. Předtím se musí setřídit (seřadit od nejmenšího hodnoty po největší). No a třeba 50. percentil je přesně uprostřed (má speciální název medián). Čili máš-li třeba soubor známek (seřazeno): 1,1,1,1,2,2,2, pak mediánem je ta 4. jednička (pro srovnání průměr je skoro 1,5). Pokud je počet hodnot v souboru sudý, pak se ty dvě prostřední zprůměrují, čili 1,1,1,1,2,2,2,2, medián je 1,5 (průměr 4. a 5. čísla). Obdobně se pracuje s percentilem.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Kvan­til