Co je to grafická karta se sdílenou pamětí

Jakou má tedy grafická karta možnou paměť a z čeho se vypočte,na čem to závisí?

Nejlepší odpověď
jelineko

Sdílená paměť (Shared memory)
Grafická karta v tomto případě nemá vlastní RAM paměť a „propujčuje“ si ji z operační paměti. Tj. pokud má Vaše operační paměť velikost 2GB, teoreticky je táto paměť přístupná i grafické kartě. Běžně je však k dispozici systému a je používaná na běh jakéhokoli programu nebo schraňování dat.
Může se také stát, že nebude dostupná pro grafickou kartu, protože prostě bude obsazena.
Integrovaná grafická karta si může vyhradit část operační paměti dvěma způsoby. Může to zařídit už BIOS, kdy ještě před zavedením operačního systému (tzv. POST, power-on self-test) dojde k vyhrazení části operační paměti – tato část pak už později není přístupná počítači, je už vyhrazena jen a jen grafické kartě. Tato vyhrazená (rezervovaná) paměť se tak nebude dále zahrnovat do celkové operační paměti počítače a v okamžiku, kdy si ve Windows vypíšete množství osazené operační paměti v počítači, uvidíte už sníženou hodnotu.
Druhý způsob je vyhrazení paměti až ovladačem během spouštění operačního systému (ještě před přihlašovací obrazovkou). V tomto případě bude Windows ukazovat celkovou operační paměť nesníženou, přestože takto vyhrazená část také nemůže být použita pro nic jiného, než pro účely grafické karty.