SanJay .

Co je to esoterika ? (zjednodušeně)

Nejlepší odpověď
annas

Esoterika

  • tajná nauka pouze pro zasvěcené
    • neprobádané tajemství bytí, života .
  • označení mystického poznání a praxe
    • soubor konkrétních esoterických prvků.

Jinak podrobnosti najdete v odkazu

https://www.go­ogle.cz/search?q=e­soterika&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&e­i=Xn6OVeKKD4fa­U8DZgNAJ

Další odpovědi
hanny 2

Řekla bych to asi takhle – je to nauka o „skrytém tajemnu“ mezi nebem a zemí.
http://www.ma­gazinesoterika­.cz/vzdelani-a-kurzy.217/skola-esoteriky.60.html

Löwe

Existuje taková jedna stránka a říká se jí wikipedia.

anonym

Esoterika = vnitřní mluva,vnitřní dorozumování se – esoterni = vnitřní a okultní = skrytý.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Esoterismus

Agneta

Je to „vnitřní cesta“. Helena Blavatská je často citována jako „tajné učení“ (neboť její hlavní dílo se tak čistě náhodou jmenovalo) protože to každý jen tak snadno nepochopí, proto „tajná nauka“… :D

arygnoc

ezoterika
● neprebádané tajomstvá bytia.
● označenie mystického poznania a praxe.
● súbor konkrétnych ezoterických prvkov.
http://co-to-je.sk/_ezoterika

ezoterizmus
● uzavretosť, utajenosť, prístupnosť iba úzkemu okruh osôb.
● časť filozofického učenia (napr. pytagorejského) určeného len zasvätencom.
http://co-to-je.sk/_ezoterizmus

zrozumiteľne:
čokoľvek normálne pomenované a popísané tak, aby tomu nikto nerozumel.

;-Q

pusinka50

Mezi esoteriku je počítáno vykládání různých druhů karet, run, věštění ze skleněné koule, horoskopy vyhotovené na míru podle data a místa narození, numerologická mřížka podle data narození, partnerské horoskopy podle data narození partnerů atd.

arygnoc

@Agneta:

nie je to „tajné učenie“ LEBO tomu nikto nerozumie, ale PRETO, aby tomu nikto nerozumel (zvyčajne pre nezmyselnosť).

;-Q

anonym

pusinka50 – Ryze osobní názory(novinové horoskopy apod.) v esoterní oblasti lze považovat jedině za šarlatánství(al­ternativu)…ji­nak doplňuji,že okultní znamená skrytý význam a to je s esoterním neboli s vnitřním(kolikrát až iluminátským chápáním) propojeno „ruku v ruce“.

p.s.Dříve esoterní spolky (ilumináti) za vyzrazení okultního tajemství trestali smrtí!Dnes se nabízí v knihovnách mnoho návodů jak chápat "potiché tahy"společenství života.
https://www.go­ogle.cz/search?q=e­liphas+l%C3%A9v­i+d%C4%9Bjiny+ma­gie&tbm=isch&tbo=u&sou­rce=univ&sa=X&e­i=nciOVc2-G8O4UdvXi7gE&ved=0­CEgQsAQ&biw=939­&bih=610

pusinka50

Pumík? ještě jednou si přečti mou odpověď. Vidíš tam něco o novinových, časopisových nebo internetových horoskopech třeba na Seznamu apod.? Neměla jsem na mysli různorodé podvodnice, rádoby kartářky (třeba v TV) či jiné podvodné senzibily. Ale když znáš člověka, který se podrobně zajímá o horoskopy, o postavení hvězd v době tvého přesného data, hodiny a místa narození a tzv. dómy atd. atd., je to věc jiná. A slyšela jsi už někdy něco o energii z Vesmíru a že naše tělo je taky jen energie, neb ho tvoří jen soustava molekul a atomů, jako každou jinou hmotu?

arygnoc

pusinka, neexistuje JEDNOTNÝ výklad vplyvu planét a ich postavenia na život človeka.
a v tom je ten problém – o PRAVDIVOM tvrdení hovoríme vtedy, keď je jeho platnosť možno ZOPAKOVAŤ vždy s rovnakým vysvetlením (výkladom, postupom) a výsledkom, tj. že v prípade horoskopu zostaví taký istý horoskop čínsky astrológ zo 16. storočia ako aj astrológ v senegale v 38. storočí, …

keby som mal veriť horoskopom, to môžem rovno veriť i homeopatii, pľuvaniu ponad plece či reklame, …

;-Q

o energii vesmíru, sile, som sa naposledy bavil s yodom.

pusinka50

arygnoc, škoda, že nevěříš homeopatii. A nemyslím homeopatii na vyléčení angíny, ale vyléčení duše. Víc už psát nebudu, na této stránce se to míjí s účinkem a nechci vypadat jako cvok zahleděný do něčeho, co zde podle ostatních neexistuje