mosoj

Co je to chudoba ?

http://www.you­tube.com/watch?v=oG­MctOIdmrw

Nejlepší odpověď
Alesh

Pro mě je to termín poměrně těžko definovatelný. Já se příliš neztotožňuji s těmi definicemi viz odpověď kolegy z wiki. Toto nám je neustále podsouváno, že chudoba je tehdy, když dotyčná osoba žije za méně než tolik a tolik na den. Je to opravdu jen o těch penězích? Jsou lidé na planetě, co peníze v životě neviděli a jsou chudí? Neustále se poukazuje na oblasti Afriky. Ale co se takhle zamyslet nad tím, jak a za kolik žijou Eskymáci, jihoameričtí indiáni a mnozí další, pro nás tzv. primitivní národy či kmeny. A pak se zamýšlím dál, třeba nad těmi indiány. Žije si tam v pralese, ví co jíst, jak a kde sehnat vodu, umí lovit, zkrátka sehnat si v daných podmínkách vše, co potřebuje k životu. Nepotřebuje chodit do fabriky pro peníze,nepotřebuje si kupovat pí*oviny, nepotřebuje si vozit prdel v autě atd. Kdyby mě do jeho prostředí vysadili, tak jsem za pár hodin až dní mrtvý. Tak si tak říkám, kdo je vlastně chudý?!

Další odpovědi
Damiana

Je to reklamní spot vzniklý za podpory České televize. Dobrý nápad, dobře provedené, jasná cílovka. Jelikož jsem profesionálně deformovaná, nedokážu se na to dívat jako „prostý“ divák. Poselství bych brala, ale onu „pravdu“ bych neviděla tak krutou. Navíc to bylo příliš pragocentrické. Znám spoustu lidí, kteří žijí spolu se svými dětmi, vzájemně se respektují – v menších městech a na vesnicích to bývá jinak. To, že se mladí lidé ženou na lepším a novým životem a nenechají se „brzdit“ starší generací – to je přirozený vývoj, který platil v každé době. Jenomže každý si pamatuje pouze to, co zažívá tady a teď on sám.

dudu

Práh chudoby, hranice chudoby či linie chudoby je nejnižší výše příjmu, který je ještě považován za dostatečný v určité zemi.V praxi, stejně jako definice chudoby, je obvyklá nebo oficiální přijímaná hranice chudoby mnohem vyšší ve vyspělých zemích než v rozvojových zemích.
Mezinárodní práh chudoby byl v minulosti přibližně 1 USD na den.V roce 2008 zvýšila Světová banka práh chudoby na 1,25 USD na den, založený na paritě kupní síly z roku 2005.

Práh chudoby se obvykle určuje vypočítáním celkové ceny všech nezbytných prostředků, které průměrná dospělá osoba spotřebuje za jeden rok. Nejvyšší z těchto výdajů jsou obvykle náklady na bydlení, proto ekonomové vždy věnovali část své pozornosti realitnímu trhu, který měl velký vliv na výši hranice chudoby.
Mezi individuální faktory mající vliv na výši hranice chudoby se obvykle počítají situace, jako například jestli je osoba rodič, staršího věku, dítě, rodinný stav atd. Práh chudoby může být upravován každý rok.

V Evropské unii se práh chudoby podle Eurostatu stanovuje na úroveň 60 % mediánu příjmů v dané společnosti (medián je středni hodnota, tzn. 50 % příjmů je vyšší a 50 % příjmů nižší). Podle OECD je to 50 % mediánu. V roce 2010 byla hranice chudoby v České republice 112 tis. Kč ročně a žilo pod ní 936,4 tisíc osob. Jestliže osoba žije pod hranicí chudoby, mluvíme o tom, že je ohrožena příjmovou chudobou.
Zdroj: Wikipedie

redy

Pořádnej mazec.

manykerka

To ke je když je někdo chudej…

dudu

Po delším uvažování přiznávám, že z nabídnuté reportáže jsem hodně rozpačitý a ti afričtí kluci se mě jeví nehodnověrně. Není to snad dílko některých našich vtipálků podobných třeba skupině Ztohoven?

mosoj

Damiana: kašlu na pragocentrismus, profesionální deformaci, či jestli to byl reklamní spot. Myšlenka je správná a pravdivá !! To co tady předvádíš je dobové zakrývání problémů společnosti a jejích hodnot, tak vlastní celé naší vládnoucí garnituře.

Nejsem zatím slepý ani hluchý.
Střílí se všude i ve školách či na silnicích !! Staří lidé se okrádají, politici, soudci jsou zkorumpovaní. To je „chudoba“ jako Everest !!!!

Jenom neříkej, že se o tom nic dříve nepsalo. Kdyby se dělo to co se dnes děje na západě, to by toho dříve byly plné noviny, ale nebyly !!! Takže něco je zde křivého !!

Damiana

Srdceryvných spotů se dají natočit stovky, a vždycky se najde někdo kdo řekne: Koukejte na to, jaká se to pravda. Myslíš, že to pohne s někým kdo má priority úplně jinde, když to tu budeš „řvát“ s desítkami vykřičníků? Doba je taková, jakou si ji udělali a dělají lidé. I ty jsi člověk, tak pokud to máš ve svém okolí dobré, buď rád, přeji ti to. Nikdo nemůže nikoho nutit ke slušnosti a už vůbec ne k lásce. Jestli se tě tohle „zřízení“ ale nějak osobně dotklo, bylo by dobré začít s tím, kdo to má na svědomí.
Souhlasím s tebou v tom, že dříve toho špatného tolik nebylo. Alespoň ne na ulicích – co si pamatuji já. Mám za to, že jsem díky větší kontrole a snad i uzavřeným hranicím jistě měla klidnější dětství. Nehrozily drogy, kriminalita tu nebyla taková jako dnes, cikáni byli svým způsobem „pod dohledem“. Jenže… Co chceš dělat? Čekáš, že se zastaví doba nebo se dokonce vrátí vše tam, kdy a kde ti bylo nejlíp? Pochopím i to, že člověk, který měl nějakým způsobem své „jisté“ a změny ho dostihly v tom „nejlepším“ a ještě ho začaly ničit, je hodně naštvaný. Hlavně na kdekoho s jiným názorem. Ale tak to je. Každý má právo se vyjádřit.
A jaká je vlastně myšlenka toho spotu? Ta o chudých důchodcích nebo ta o důchodcích, na které jejich děti kašlou? Moc se nedivím tomu, kdo má třeba rodiče, kteří je neustále buzerují, že je rád, že je nevidí. „Otec z Pelíšků“, který neustále omílá co bylo, jak je všechno špatně, nežije alespoň trochu přítomností a dívá se na svět pouze pesimisticky – ten nikdy nebude šťastný, nic se mu nebude líbit a nikdo se mu nezavděčí.
Život s despotickým člověkem je pro jeho okolí peklo. Kdo bude pořád poslouchat přednášky a nechá se cepovat? Na druhou stranu je také hodně lidí, kteří své potomky tak rozmazlí a nechají s sebou totálně „vorat“, že se pak nemohou divit, že je jejich detičky odkopnou – když už padají na ústa a jsou podle nich k ničemu. (Teď zrovna mám v péči jednu paní, která v sedmdesáti letech má tři(!) pracovní místa, aby se její povedený, pětačtyřicetiletý synáček mohl válet doma. Až paní přijde na to, co je to za hajzla, bude mít klid. Ale to nejde hned, protože tomu nevěří (nechce) a je ráda, že není sama a ten zmetek jí vyhrožuje, že odejde… To je také příklad té chudoby, jenže jaksi morálně naruby…)
Ty vidíš jenom střílení, loupeže, zlo a násilí… Jasně, jsou toho plné noviny, televize a člověk tomu snadno podlehne… Ale sakra, vždyť by s tíhle přístupem ten život fakt stál za houby, tak zlé to zase není. Jsem ráda, že mám o dost lepší zkušenost a mí přátelé také. Tenhle černý přístup by mě zabil. Není realistický, je jenom pesimistcký. A to nepřináší nic dobrého. Nikdy.

anonym

Damiana: Skvěle podáno! Vždy platilo a platí, že největší chudoba je být chudý duchem! A to je na každém z nás.

Damiana

Díky.:-)
„Kdyby stáří dodávalo moudrosti, byl by dubový pařez největším mudrcem.“
Karel Havlíček Borovský