tony2412

Co je to aritmetický nabíjecí proud uváděný u nabíječek autobaterií?

Nabíjecí proud 6 A, aritmetický nabíjecí proud 3,52 A .Našel jsem něco na netu,to znamená že ze začátku to nabíjí 6A a pak to klesne na 3,52A?Rozumím tomu dobře?A kdy to klesne na těch 3,52A?// Je tam taky psáno:Maximální nabíjecí proud 6A.Jmenovitý výstup 6/12V= 3.52A

Odpovědi
mosoj

Co je to aritmetický proud jsem nikdy neslyšel. Nicméně každá lepší nabíječka nabíjí v několika stupních. Nejdříve velkým proudem, potom nižším proudem.
Může se měnit i tvar nabíjecího proudu, nemusí to být jenom stejnosměrný proud. Kdy a jak se co přepíná záleží na výrobci nabíječky.

Přikládám nabíjecí charakteristiku automatické nabíječky běžně prodávané i LIDLA. Zde se nabíjecí proud snižuje dvakrát během nabíjení a tím posledním nejnižším se baterie nabíjí nejdéle až do bodu vypnutí a přechodu na udržovací nabíjecí proud.

http://imgway­.cz/s1/image/1231­.html

Dochy

pojem „Aritmeticky“ se vztahuje k měření proudu. Vzhledem k tomu že se používají různé pulsující zdroje s různými průběhy není úplně triviální jejich výkony (a tím teď nemyslím striktně fyzikálně watty) porovnávat. Při střídavém napájen a odporové zátěži se zpravidla udávají efektivní hodnoty napětí a proudu. Jsou to takové hodnoty stejnosměrného proudu či napští, které by odporové zátěži předali stejný výkon jako měřené střídavé veličiny. Takže pokud je žárovka na střídavých 230V (efektivních), pak bude svítit úplně stejně když ji připojíte na 230V stejnosměrných. Při těch 230 efektivních bude skutečné maximální okamžité napětí tuším 325V (v maximu sinusovky)

Aritmetický proud je takový, který odpovídá aritmetickému průměru okamžitých měření (během alespoň jedné periody) Nabíječka je pravděpodobně pulsující, jedno z řešení je jednu část periody nabíjet co to jde a druhou část nenabíjet a využít ji pro měření článku. Ve vašem případě se pravděpodobně chvíli nabíjí těmi 6A a chvíli se nenabíjí – to se periodicky opakuje. Aritmetický průměr by měl dát těch 3,52. Mně to vychází že třeba v každých 100ms je jeden puls 6A dlouhý 59ms a dalších 41ms se nenabíjí a je využito pro měření. Aritmetická hodnota má pro nabíječku výhodu v tom, že odpovídá přenesenému náboji, což je pro nabíjení podstatné. Můžete přímo z kapacity baterie určit čas po který by se mělo daným proudem nabíjet. Efektivní hodnota proudu by v tomto případě byla 4,6A, ale pro nabíječku je to nepodstatná hodnota