Co je to amortizace?

Nejlepší odpověď
mosoj

Konkrétně u automobilu je to pokles hodnoty ( ceny ) s časem.
Auto koupíte za nějakou cenu a okamžitě začíná jeho hodnota s časem klesat. Za nějaký čas klesne třeba na polovinu. Rychlost poklesu je daná konkrétní věcí o kterou se jedná.
Pojišťovny mají svůj algoritmus amortizace a nezajímá je tržní hodnota. Při výpočtu vezmou pořizovací hodnotu, amortizační koeficient, který závisí na stáří a vyjde jim hodnota automobilu k určitému datumu.
Stejné je to i s nemovitostmi a pod. Jenom ten pokles ceny je pomalejší.

Další odpovědi
roxy52

Opotřebení.

PostApMan

amortizace =
umoření, umořování:

  1. přechod hodnoty dlouhodobého majetku do produkce ve formě odpisů;
  2. splácení dluhu v předem stanovených pevných částkách;
  3. úřední prohlášení listiny za neplatnou

Zdroj: business.center­.cz/business/poj­my/p503-amortizace.aspx

dudu

Předchozí odpovědi chci jen doplnit o fakt, že kromě fyzické existuje ještě morální amortizace. V podstatě jde o technické zastarávání – i auto zastlané v posteli bude za pár let technicky zastaralé. Po nějakém čase se ovšem dá snad zpeněžit jako veterán.