Kelt

Co je tatar?

Tatar je pletená pomlázka aspoň se tak říká v určité oblasti? Nebo i jinde. A je to i označení pro příslušníka, ale píše se Tatar. V množném čísle je rozdíl Ti Tataři pletly tatary. a Ty tatary byly upleteny těmi Tatary. Nebo zná někdo jiný význam? Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Co je tatar? Ptáte na věc. Zmiňujete ale i Tatara.

1. Odpovídám tak, jak uvádí V. Machek ve svém Etymologickém slovníku.

tatar = tatarec, moravsky a slovensky : karabáč, knuta, pomlázka. Původ od jména Tatarů, které si představovali s takovými knutami. (řemínková knuta). Tataři totiž byli velmi průbojní a své nepřátele bili hlava nehlava.

Takže Tataři nepletly tatary, ty se pletly až na Moravě. a Slovensku. Podobně jako karabáč pochází z turečtiny.

2. Kdo je Tatar?
Tatar, původně Tartar, pochází z „Tramtárie“, původně z mongolského kmene Ta-Ta.

Mluvíš jako Tatar – nerozumíme ti. Tudíž přeneseně se užívá i pro člověka, s nímž se není možné domluvit, je nechápavý atd.
Doplňuji:

Samozřejmě patří … Tataři nepletli tatary …

Více v diskusi.

Další odpovědi
anonym

Kromě tebou zmíněných významů se ještě krajově slovo „tatar“ používá pro člověka, s nímž je obtížné (či nemožné) se domluvit (ve smyslu ´blb´).
😉

iceT

No když Tataři pletli tatary,tak snad s měkkým i,protože to jsou ti(oni Tataři,nikoli ony Tataři)
A kdyby to mělo být s tvrdým,tak Tatarky (ženy tatarské národnosti,nevím jak se jim říká správně)pletly tatary.
Doplňuji:
Hele,ono by to šlo napsat i s tvrdým y,ale pak by věta měla mít jiný slovosled a asi i trochu jiné znění,a to asi takto:
tatary pletly Tatarům hlavy,protože Tataři neuměli zaplést proutky.

Schválně jsem začala větu malým písmenem,aby bylo jasno,co chci tou větou sdělit…

marci1

Také jsem slyšela, že někteří označují výrazem „tatar“ – tatarský biftek.