Nikkol

Co je správně? Ten Budapešť nebo ta Budapešť ?

Nejlepší odpověď
annas

Stačilo použít uvedený odkaz a odpověď jste měla hned.

http://www.pra­vidla.cz/hledej­.php?qr=Budape%9A%9D

Další odpovědi
www

TA

Pájo

/Ta/ Budapešť je velkoměsto vzniklé roku 1873 sloučením tří do té doby samostatných částí Budína, Starého Budína a Pešti.

Budín (maďarsky Buda, německy Ofen, latinsky Aquincum, slovensky Budín, srbsky/chorvatsky Budim (Будим)) je část Budapešti, nacházející se na pravém břehu Dunaje, představuje tedy západní část města. Zabírá zhruba třetinu městské rozlohy. Nynější Budapešť vznikla sloučením tří původně samostatných měst Budína, Starého Budína (Óbuda) a Pešti (hranici představovala řeka Dunaj) 1. ledna 1873.

Pešť (maďarsky Pest) je východní, levobřežní, převážně rovinatá část maďarského hlavního města Budapešti. Jednalo se původně o samostatné město, které bylo v roce 1873 sloučeno s Budínem a Starým Budínem (obě sídla se nacházejí na západním, pravém břehu Dunaje) v největší uherské město Budapešť. V historickém centru Pešti se nachází např. Országház (maďarský parlament), náměstí Hrdinů či ulice Váci utca. První písemná zmínka o Pešti pochází z roku 1148.

Takže proto se to tak může plést…
je ten Budín, ta Pest a ta Budapešť.

Wiki