pivoch

co je spotřebitel ústrojných látek

Nejlepší odpověď
beer

Zkráceně jsou to všichni býložravci, všežravci, masožravci, pak některé houby, rostliny i mikroorganismy.
Doplňuji:
Zdroj: škola ))

Další odpovědi
Pájo

Ústrojné látky = energeticky bohaté organické sloučeniny – cukry, které vznikají díky fotosyntéze.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Fo­tosynt%C3%A9za
Fotosyntéza – skládání ústrojných sloučenin v zelených rostlinách pomocí chlorofylu:
CO2 + H2O + světlo, teplo → ústrojné sloučeniny + O2

energie vázaná fotosyntézou do ústrojných látek → životní pochody, ukládaní v nové tkáni → uvolňování energie v živých organismech, (i hoření):

ústrojná sloučenina + O2 → CO2 + H2O + energie

Organické látky vytvářené při fotosyntéze spotřebovávají heterotrofní organismy, mezi které patří i člověk, při své výživě. Fotosyntéza má zásadní význam pro život na Zemi.
Na produktech fotosyntézy je závislý i dnešní průmysl, neboť uhlí, ropa a zemní plyn (tzv. fosilní paliva) jsou zbytky organismů, které žily v dávné minulosti a bez fotosyntézy by nevznikly.