maruš

Co je Popelka?

Nevíte ,prosím ,někdo,od čeho pochází název Lomnice nad Popelkou?Co je to ta Popelka?Děkuji za odpověd.

Nejlepší odpověď
tom004

Jen krátce na vysvětlenou. Původní název Lomnice n.P. zněl Snížce. Jak ze jména vyplývá jednalo se o název odvozený od slova sníh, kterého byl v Lomnici n.p. vždy víc než dostatek.

Ke změně jména městečka došlo v době národního obrození přibližně okolo roku 1780, kdy na místní měšťanské škole působil obrozenecký nadšenec pan Lexa Popelka. (Jeho přímé potomky lze vysledovat na severu Čech, kdy se jistí dva bratři Popelkovi výrazně prosazovali v polovině sedmdesátých let dvacátého století v tehdy se úspěšně rozvíjejícím sportu, kulturistice – několik velmi úspěšných vystoupení na mistrovství Čech i Československa, včetně mezinárodních startů na kulturistické scé­ně)

Zdroj: http://www.di­re.cz/index.php?op­tion=com_conten­t&view=article&id=402:p­uvod-nazvu-lomnice-nad-popelkou&catid=1:no­vinky&Itemid=73

Další odpovědi
mokador

např. Tři oříšky pro popelku