Bronzový

Co je na opačné straně zeměkoule ve směru od Prahy?

Praha má souřadnice : 50° 5′ 14″ s. š., 14° 25′ 16″ v. d.
Bod středově souměrný má jaké souřadnice? Opíšu čísla a přidám opačné polokoule, nebo ještě počítám rozdíl dle poledníků, a rovníku? Beru Zeměkouli jako geometrickou kouli a ne jaký má tvar, že se od koule dost liší, ani že není homogenní. A řekl bych, že ten bod bude vlastně nejdál od Prahy, nebo to bude platit jen pro místa na rovníku? Díky za odpověď?
Doplňuji:
Bod bude nejdál od Prahy - myšleno tak, že přímý let z Prahy do daného místa, tak je stejná možnost letět směrem na východ, nebo na západ a obě vzdálenosti budou stejné. Tím neberu v úvahu nějaké vzdušné proudy, otáčení Zeměkoule a další věci týkající s letecké či vzdušné dopravy. Kdyby letěli dva cestovatelé balonem z Prahy opačně od sebe a tam se potkali zase, tak by oba urazili stejnou a tedy maximální vzdálenost.
Ale i tak dík za odpověď.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Jestli jsem dobře porozuměl tak se jedná o bod který vznikne středovou souměrností země a Prahy na opačném straně zeměkoule.

Podle mně bude mít 50o 5 min 14 vteřin jižní šířky a (- ! 165o 34 min 44 vteřin)
západní délky

Ono se to totiž měří od nultého poledníku a poledník není kružnice.
Takže (165 stupňů 34 min 44 vteřin) + (14 stupńů 25 min 16 vteřin) = 180o
Doplňuji:
Něco tady zmizelo.
V životě jsem nic takového nepočítal. Nepotřeboval jsem to. Tak snad to bude dobře.

Další odpovědi:

Bronzový

Dopočítat délku do 180° a šířku do 90° a změnit sever-jih a západ-východ. To s nejdelší vzdáleností platí pro všechna místa na hladině moře, v reálu to může být jinak. Platí to ale stejně na rovníku jako na pólu.
Doplňuji:
špatně, šířka se nedopočítává na 90°, nechá se, jaká je.

Stříbrný

Aniž bych cokoliv počítal, jsem si téměř 100% jistý, že v tom místě bude oceán.

Diskuze k otázce

anonym

Cochee - to jo - ale taky tam někde hledali i ten zmizelý Boeing.
;-)

anonym

Původně jsem odpověděl nesmysl a už jsem použil i doplnění - takže správně odpovídám tady...
___
Bude to cca 50°5'14.087"S 165°34' 46"W (zeměpisnou šířku ponecháš - jen změníš sever na jih; zeměpisnou délku změníš z východní na západní a hodnotu odečteš od 180).
Ad Doplnění: Pokud aproximujeme Zemi na kouli, pak ano, kterýkoli bod na jejím povrchu bude Praze blíž.
BTW - jako ´vzorovou´ polohu jsem zvolik Staroměstskou radnici.

Zajímavé otázky v kategorii Cestování

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Cestování

Zlatý Drap 346
Zlatý annas 287
Zlatý hanulka11 223
Zlatý led 207
Zlatý gecco 172
Zlatý quentos 161
Zlatý marci1 144
Zlatý mosoj 115
Zlatý Lamalam 111
Stříbrný Agneta 77

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.