Co je mezi plící a pohrudnicí za tekutinu(název)?

Nejlepší odpověď
Lenjička

Na plíci je vazivová blána poplicnice. Mezi poplicnicí a pohrudnicí je intrapleurální dutina, ve které je intrapleurální tekutina.

Objem intrapleurální tekutiny je 0,1 až 0,2 ml/kg tělesné hmotnosti, tedy méně než 15 ml. Je to čirá bezbarvá tekutina, která vzniká jako ultrafiltrát krevní plazmy z cév zásobujících parietální pleuru.

Pleurální tekutina je odváděna především do lymfatického systému začínajícího v parietální pleuře a zčásti je resorbována mezotelem viscerální pleury do jejích cév.

Pleurální tekutina umožňuje pohyb parietální a viscerální pleury po sobě a udržuje negativní intrapleurální tlak. Umožňuje přenášení změn tlaků na plíci při dýchání. Při porušení negativního intrapleurálního tlaku dochází ke kolapsu plíce a vzniká pneumotorax.

Na odkazu obrázek s popisem 😉

Zdroj: http://medici­na.bloguje.cz/548207_i­tem.php