Elis Pokorná

Co je kalamár?

Třeba smažený kalamár,je to třeba sépie či chobotnice nebo je to prostě specifický druh hlavonožce- kalamár?

Nejlepší odpověď
beer

Kalamár je slovensky nádobka na inkoust, tedy kalamář.
Ze zoologického hlediska ale existují kalmaři – je to více druhů krakatic, tedy hlavonožců (Wiki uvádí bohužel jen jednoho): http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Kal­mar_Hamiltonův
V obchodech pak může být pod různými obchodními názvy cokoliv z hlavonožců.

Další odpovědi
Drap

Kalamár neni nic. Zřejmě jde o kalamary, je to hlavonožec.
http://www.la­buznik.cz/ingre­dience/kalama­ry/

Braník

hlavonožci,cho­botničky

anonym

Pokud to napíšeš jako kalamář, tak to bývala dříve díra ve školní lavici kam se dávala lahvička s inkoustem ještě než začaly plnicí pera.Psalo se s perem na násadce a to pero se do kalamáře namáčelo.

cochee

Kalmár – kalamár – kalamar je rod hlavonožce příbuzný olihni. Wikislovník uvádí dokonce, že je to synonymum pro oliheň, s tím bych ale osobně nesouhlasil.

sx

podle mého je třeba odlišovat kalmar jakožto biologický rod a kalamár coby převzaté slovo ze španělštiny (el calamar), případně z italštiny (il calamaro). To, co si dáte v jižní Evropě nebo koupíte tady jako kalamáry, jsou povětšinou obyčejné olihně (Loligo vulgaris).