dj.david1234

Co je důležité na pneumatikach?

Ahoj, možná jsem trubka ale rád bych se zeptal, jaká jsou důležitá čísla na pneu u auta? Jasně chapu to R14, R16 atd…
Ale myslim tim pr. 185/65, 175/65 atd..
Můžu třeba pneu 185/65 R14 dát na disk kde byla pneu 175/70 R14? Děkuji za odpověď

Nejlepší odpověď
Arne1

Je to velmi jednoduché a nemusíš o tom vůbec přemýšlet.

Na auto SMÍŠ NAMONTOVAT POUZE TY PNEUMATIKY A DISKY KTERÉ JSOU UVEDENÉ VE VELKÉM TP. Jedinou výjimkou je, že můžeš použít pneumatiky s vyšším rychlostním a hmotnostním indexem, ale ty jsou vždycky dražší…
Musí být dodržena všechna písmenka a čísla, včetně profilu disku (ET.....). Pokud to nedodržíš, tak tě vyhodí od technické a v případě nehody to bude znamenat žes měl nepatřičné pneumatiky a tvé vozidlo nebylo schopné k provozu na komunikacích.

Pokud bys o tom přemýšlet chtěl, tak na stránkách firem které prodávají pneumatiky k těm všem číslům a písmenkám bývá podrobné vysvětlení.

Další odpovědi
Kepler

Např. 185 je šířka pneu v mm, 65 je výška bočnice. Jaké rozměry pneu můžeš dát na svůj ráfek, je uvedeno ve velkém TP. Zpravidla jsou povolené dva – širší na letní gumy, užší na zimní.

Edison

U pneu se udává šířka běhounu v mm / výška bočnice v % šířky běhounu a R, průměr ráfku v palcích. Někdy se lze dočíst i šířku ráfku na který lze pneu obout, je to údaj J a je v palcích.

U ráfků se udává půměr R v palcích a šíře J v palcích. Počet děr uchycení / rozteč (průměr středů děr) v mm. Další údaj je ET v mm, který udává, o kolik je posunutá dosedací plocha od středu šíře ráfku.

Kryšpín

Klíďo píďo možno namontovat, pouze v případě nehody pojišťovák opíše i rozměry pneu a v případě jiných rozměrů se začne pojišťovna bránit

Arne1

…a před technickou si sehnat ty správné, že ?