postcd

Co je dilatace cév v oku?

může to způsobit chemikálie, která je součástí roztoku pro kapání do oka

Nejlepší odpověď
annas

Co dilataci způsobuje je otázka pro lékaře.

Definici jsem vám našla v lékařském slovníku. Další pojmy, které jsou uvedeny a zajímají vás, najdete rovněž ve slovníku.

"dilatace
roztažení, rozšíření či rozšiřování dutého orgánu. Může být součástí regulačních dějů nebo představuje patologický stav. Chorobná d. bývá důsledkem přetížení orgánu (např. nadměrnou náplní nad překážkou) či ochabnutím jeho stěny (např. při vyřazení nervové regulace).

D. zornice – mydriáza.

mydriáza
rozšíření zornice (pupily). Za normálních okolností vzniká při slabém osvětlení (umožní průnik většího množství světla do oka). Je zprostředkována svalem (m. dilator pupillae), který je v duhovce a který je inervován sympatikem. Opak: mióza. M. je možné docílit i léky (srov. mydriatika). M. zvyšuje nitrooční tlak (viz glaukom), proto se tyto léky při glaukomu nesmějí podávat [odvozuje se větš. od řec. mydros žhavé železo, ovšem bez zjevné souvislosti; snad souvisí s amydros tmavý, obtížně viditelný; amydron blepein být krátkozraký]"

http://lekarske­.slovniky.cz/le­xikon-pojem/dilatace-3
http://lekarske­.slovniky.cz/le­xikon-pojem/mydriaza-1