Co je cisticka fibroza

a jak sa leci

Nejlepší odpověď
panenka

Cystická fibróza se dá odhalit už při novorozeneckých testech. Obecně se nemoc ale velmi špatně diagnostikuje, proto se odhaduje, že jen v České republice, kde se počet nemocných pohybuje okolo 500, ale může být i stejný počet těch, u kterých nebyla nemoc dosud diagnostikována, nebo byla diagnostikována chybně. S cystickou fibrózou se narodí 1 dítě z 2500 – 3000.

Ačkoliv je cystická fibróza poměrně vzácným onemocněním, řadí se mezi nejčastěji se objevující nevyléčitelné geneticky podmíněné nemoci. Nemocní se celý život potýkají s dýchacími potížemi, protože jejich plíce se plní hustým hlenem, který jim ucpává dýchací cesty. Zároveň nemoc omezuje fungování slinivky břišní a organismus nemocného tak není schopen kvůli absenci trávicích enzymů absorbovat pro tělo důležité živiny.

Proto je především pro děti charakteristický zpomalený růst, neschopnost strávit některé druhy potravin. Nemocní tak musí celoživotně dodržovat vysokokalorické diety, a zároveň i přijímat před každým jídlem enzymy napomáhající trávení.

Cystická fibróza je i dnes, v době špičkové medicíny, nevyléčitelným onemocněním. Léčba této nemoci se zaměřuje jen na jejím mírnění. Hlen, který se nemocným usazuje v plicích a ztěžuje jim tak dýchání, je odstraňován mechanicky pomocí inhalací a dechové fyzioterapie, pacienti musejí brát často antibiotika pro boj s infekcemi, které se v plicním hlenu často usazují.

Potíže s trávením se řeší podáváním enzymů, které trávení a vstřebávání výživných látek podporují. Ani jeden z léčebných postupů neumí ale nemoc zastavit, zlepšuje ale nemocným kvalitu života. Nemocné děti možná vypadají stejně jako jejich vrstevníci, dennodenně se ale potýkají s nevyléčitelnou nemocí a jen každé druhé se dožije svých 32. narozenin.

Zdroj: http://www.chy­trazena.cz/zdra­vi/nemoci/cys­ticka-fibroza-nemoc-slanych-deti-7435.html

Další odpovědi
hanulka11

Zde se vše dozvíte
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Cys­tick%C3%A1_fi­br%C3%B3za