zjentek

Co je antonymem synonyma?

Ono to z mý strany bude vypadat jako „zase otázka“ ZA VŠECHNY PRACHY, ale všechno je jinak. Zájímá mne pouze, jestli je otázka takto správně položená. Napadá mě ještě verze: „Co je antonymem ke slovu synonymum?“ Anebo v obou případech použiji tvar (vyskloňuji jako) antonymUm? Nebo je vše ÚPLNĚ JINAK? Chjo, ta čeština… );

Nejlepší odpověď
annas

Je nepřesná. Protože každé synonymum nemá tntonymum.

  1. Opakem slova, NIKOLIV jen některého synonyma, tedy slova souznačného, je obecně slovo opačného významu antonymum nebo také opozitum.
  2. Přece všechny synonymní výrazy antonymum nemají.

Takže vhodnější bylo zeptat se? Má každé synonymum antonymum? Nebo najdeme anonymum pro každé synonymum?

Ale zpravidla se ptáte konkrétně.

Např. co je antonymem synonyma slova láska. Protože jde o slovo souznačné,. hledáte antonyma k jednotlivým významům.

"láska

  1. náklonnost, příchylnost – anonyma nenávist, zášť, odpor;
  2. vzplanutí (citové), cit (milostný)2.
  3. zalíbení, obliba, zájem, potěšení
  4. miláček, (expr.) drahoušek, zlatíčko"

Jak vidíte, tak antonymum je jen jednoho u synonymního výrazu.

Pro ověření významy

https://www.nechy­bujte.cz/slov­nik-ceskych-synonym/l%C3%A1ska

Další odpovědi
Kepler

Antonymum, tedy slovo opačného významu. Synonymum je slovo stejného významu. Nic dalšího není, je to prostě dvoupólový vztah.

ivzez

Ne ke všem slovům existují antonyma.
Řekla bych, že synonymum je jedno ze slov, k nimž antonymum neexistuje.

aliendrone

Názorně ti to vysvětlím na příkladech.
Synonymum pro slovo „nejkrásnější“ je slovo „aliendrone“. (BTW – „aliendrone“ je synonymum pro mnoho superlativů!)
Antonymum k těmto slovům je „Emma Stone“, i když někteří tvrdí, že může být i „zjentek“, což by vysvětlovalo zjevnou nálonnost druhého k první ANEB svůj k svému, vrána k vráně atd. ;) :D :D

Pochopitelně jsou to jen spekulace, pragmaticky to vidím tak, že nejpravděpodobnější důvod k té „E.M.fílii“ je bankovní konto emmičky, které profláknutému sňatkovému unterwassermannovi zjentkovi nedá spát! ;) :D :D

annas

Zjentek,

děkuji.

zjentek

Aliene tak nakonec tady ještě získám roli, což se splní můj sen- budu se cítit Emmě blíže! Neboj, svou roli mohu hrát DŮSLEDNĚ, žádné béčkové herectví, však víš… přece NEJÚŽESNĚJŠÍ tady nemusí být jen jeden! (;(;

zjentek

@kepler: Já vím, co to je… No a je má otázka správně položená?

zjentek

…Keplere mně se taky někdy nechce přemýšlet.. (;(;(;