Elis195

Co doložit k žádosti o příspěvek na bydlení?

Zdravím.

S přítelem se stěhujeme do vlastního. Do teď jsme žádné dávky nepobírali.
On studuje, já pracuji. Je možné žádat o příspěvek na bydlení, když nemáme žádnou fakturu, dokládající nákdlady na bydlení? (smlouvu máme až od 1.6.)
Jediný papír, který dokládá výši nákladů na bydlení je nájemní smlouva.
Popřípadě jak doložit, že spoňujeme podmínky pro čerpání? Stačí mi k tomu smlouva a potvrzení o příjmech za minulé čtvrtletí?
Děkuji

Odpovědi
Filip84

Pro účely dávky SSP PnB se příjmy i výdaje společně posuzovaných osob posuzují za předchozí čtvrtletí, ale to čtvrtletí je leden + únor + březen / duben + květen + červen / červenec + srpen + září / říjen + listopad + prosinec.

Tedy, pokud bys žádala nyní, budeš dokládat příjmy a výdaje za leden + únor + březen, a to samé platí, budeš-li žádat v červnu, pořád budeš dokládat leden, únor, březen. Až bys podávala žádost v červenci, až potom bys dokládala příjmy za duben + květen + červen.

Pokud vám po odečtení odůvodněných nákladů na bydlení nezůstane částka živobytí, pro společně posuzované osoby, můžete žádat o příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení, to jsou dávky pomoci v hmotné nouzi, a u nich se posuzují majetkové poměry klienta nyní, tj. v měsíci, ve kterém klient žádá.

Dávky HN jsou s to pokrýt i celé odůvodněné náklady na bydlení, ovšem podmínkou beztak je, že si o tu dávku SSP PnB požádáš a oni Ti jí zamítnou.

Nemůžeš žádat o PnB, když nájemní smlouvu máš od 1. června, protože co bude v červnu nikoho zajímat nebude, dokonce nikoho nebude zajímat ani to, co bylo v květnu a dubnu, ale zajímat je bude to, co bylo v lednu, únoru a březnu.

Proto pokud se Tvé majetkové a bytové poměry změní od 1. června 2023, žádat můžeš až 1. července 2023, protože pak budeš dokládat příjmy a výdaje za duben, květen a červen, a až pak se to, nějak, promítne do případného přiznaného PnB.

A za ten červen budeš muset doložit všecko, tak to je jednoduché: buďto máš nájemní smlouvu i se zálohami na služby, nebo máš (některé nebo všecky) služby zvlášť. No tak ty zálohy budeš platit, ne, v červnu, no tak doložíš ústřižek od složenky, nebo výpis z účtu, no a smlouvu taky. To je jednoduché, jako, to není nic složitého.

Ale stejně počítej s tím, že jestliže si požádáš v červenci, tak oni Ti zprůměrují náklady na bydlení za duben, květen a červen, a pokud v dubnu a květnu byly nula (nebo nula, nula prd), no tak nemusíš vůbec na PnB dosáhnout, nebo dosáhneš, ale bude nižší.

To, co Ty popisuješ, tak v plné míře uplatníš až tehdy, až budeš s to ty zvýšené náklady na bydlení doložit za celé předchozí rozhodné čtvrtletí, tj. za červenec, srpen a září, tedy, v říjnu 2023. Až v říjnu 2023 Ti přiznají „plný“ PnB, neboli PnB, který bude odpovídat těm novým výdajům na bydlení, které uvádíš. No a tak pak už vůbec nebude problém nic doložit, ne?

da ny

Vše, včetně potřebných potvrzení, přece najdete na stránkách MPSV:
https://www.mpsv­.cz/-/zadost-o-prispevek-na-bydleni
Dokládalo se po 3 měsících plateb za bydlení, energie a zákonných poplatků (koncese).
Ze SIPA nebo Vašeho účtu.
Podrobnosti zjistíte na příslušném PÚ.

„ON“ může přece pracovat i při studiu. Na část úvazku.
Pokud má rodiče, není ženatý, mají k němu vyživovací povinnost do 26 let (zdokladovat). Nebo má podporu od státu (pokud je z ústavu sociálního zařízení pro mládež), sirotčí důchod, je také zdokladovatelný příjem.

Půjčky a hypotéky úřady nikdy nezajímaly (to je vaše záležitost). Možná jsou nějaké změny =>
zjistíte na PÚ, před/během podání žádosti.

da ny

Mně se v 90. letech stalo, že jsem byla „nucena“ vyměnit/najít menší byt. Stát nebude nikomu platit v bytech „luxus“. Pro 2 dospělé osoby by tomu odpovídal asi tak byt 1+ 1, 2+KK.
Měla jsem na to 3 měsíce. Jinak by mi už neposkytli žádný příspěvek na bydlení (1 dospělý a 2 děti).