pizlicka

co dělat,kdyz chtěji přeměřovat pozemek a posunout muj??

jsem vlastníkem orné půdy.mam čtyři parceli.nyni katastralni urad přišel s tím,ze chteji udelat cestu a hýbou s pozemky více majitelům.ze zákona,pokud vam ukroji do deseti procent,tak e to pry v poradku,me chteji posunout pole vic k potoku,i k ces­tě.kousek pole pul procenta,nebo tak,mi vezmou,ale daji kousíček lesa k memu kousicku lesa.na to ja jim z vysoka kašlu.jak se bránit??nejvic mě vytočilo,ze v roce 2000 jsem si nechala pole ohodnotit,a měli hodnotu 150tisic,a oni me nyní napsali svůj odhad a ten je 123tisic.po 15ti letech,orna půda ma nižší hodnotu??jsem vytočena,protoze má půda ma velmi vysokou bonitu,a nevim,jk tady to škatulkovani do ní zasáhne.

Odpovědi
Pepa25

Je vidět, že jsi vytočená, protože motáš dohromady několik věcí:

  • při digitalizaci katastru se běžně zjistí, že „chybí metry“, ale postupy jsou takové, že se všem ubere poměrně, tudíž v rámci možností spravedlivě
  • že se změnila odhadní cena není nic divného, o ceně jakéhokoliv pozemku rozhoduje víc faktorů
  • netuším, jaká je to bonita půdy resp. porost v lese, ale obvykle má les daleko vyšší cenu než zemědělská půda, takže osobně bych výměnu pole za les docela bral 🙂