annas

Co dělá holoubek na hambálkách, někdy i hanbálkách?

Znáte význam a původ slova?

Nejlepší odpověď
anonym

Je to součást krovu,vodorovný trám.
Co by tam asi tak dělal? Seděl,odpočíval a hlavně kadil pod sebe.

Další odpovědi
vagra

Hambalek je vodorovná,obvykle dřevěná část střešní konstrukce,kde holoubek převážně sedí,odpočívá a znečišťuje půdu pod střechou..

skorcovaz

Z německýho der Hahn (kohout) + der Balken (trám) = poslovančili jsme si to na „hanbálek“, nebo hovorově i „hambálek“. Je to tedy trámek, nebo vodorovná tyč, na níž sedával kohout, holuobek na ní může taky sedět. U nás jsme hanálky měli v kurnicích a kohoutek i slepičky na ně večer zasedli a spinkali. Pár krát do roka jsem musela s podlahy kurníku lopatou vyndat to, co tam z toho hanbálku nakadili.. :)
Hanbálky jsme měli taky v udírně, tam jsme na ně věšeli klobásky a další hanbáůek byl ve špajzu, tam se věšeli klobásky po pěkném vyuzení.. :)

Zdroj: http://www.slan­skelisty.cz/sl/ja­zyk.php