kapka

Co by si asi pomysleli Strauss, Vivaldi a Bach, kdyby tohle věděli?

V Liberci v centru města před obchoďákem už nějakou dobu hraje z reproduktorů vážná hudba zmíněných skladatelů. Má za úkol vyhánět lidi. Na nákup si dojdete, to přežijete, ale nevydržíte tam postávat půl dne. Takže to vážně pomohlo, různé pochybné skupinky lidí od vchodu do obchodního centra zmizely. Odešly dobrovolně, nemůžou si stěžovat, že je někdo násilím vyhodil. Dobrý nápad, ne? Myslíte, že by dávní mistři byli zklamaní, kdyby se dozvěděli, k čemu je dnes jejich hudba využívána nebo by byli rádi, že nakonec ještě po mnoha letech poslouží na dobrou věc? Jak by bylo vám, být to vaše dílo a používalo se jako repelent? Hlavně mě ale zajímá, jestli to funguje i v jiných městech, třeba u vás nebo v okolí? Nebo je to liberecký unikát? Více v článku http://zpravy­.idnes.cz/forum-v-liberci-vyhani-bezdomovce-vaznou-hudbou-fue-/domaci.aspx?c=A120620­_1794643_libe­rec-zpravy_alh

Nejlepší odpověď
annas

Nedávno někdo vložil otázku, zda vážná hudba zušlechťuje. V tomto případě však mnohé jedince odpuzuje už jenom proto, že jde o klasickou hudbu. Je to žánr, který se jjim nelíbí a kterému většinou nerozumí.

Nemyslím, že terapie klasickou hudbou je správná. I jiná hlasitá hudba by působila stejně. Nejde o terapii naruby, i když účinnou?

Třeba si někteří jedinci si uvědomí, že je lepší změnit svůj způsob života!!!

Zatím jsem se s tím způsobem "vyhánění "nesetkala.

Další odpovědi
Damiana

Nesetkala jsem se s tím. Je to dobře cíleno na určitou skupinu obyvatelstva. Klasický příklad toho, jak primitiv jedná, když se mu naservíruje něco hodnotného. Naprosto jasný poměr mezi intelektem a schopností vnímání, emocemi a projevem agrese. Když něčemu nerozumím a nechápu to, tak mě to rozčílí a odpuzuje. Funguje to. Kdyby tam pustili přízemnější techno nebo nějakou vyřvávačku, ještě by tam tancovali a přitáhli by kamarády. Myslím, že velcí skladatelé, které jmenuješ se nemusejí v hrobech obracet. S nepochopením a hudebními alnalfabety a jistě setkali už za svého života.
Chápu tě, jde ti o podstatu a ta je bohužel trapně smutná v návaznosti na snižující se vzdělanost společnosti a upadající zájem o kulturní hodnoty a rozšiřování si svých obzorů.
Mě stačily diskuze na téma prodeje Kupkova obrazu Tvar modré. To by se Freud olizoval!

Děda Louda

Naprosto stejně, tedy k odhánění potenciálních zákazníků, funguje i nepřetržité vyřvávání vánočních koled od října až někdy do února v mnohých supermarketech, takže vůbec nejde o nějakou novinku hodnou podivu.