sofid

Čištění zubních kanálků v 17 letech. + co je mrtvý zub?

Zdravím, je normální, že jsem v 17 letech šel čistit kanálky u jednoho zubu. Zdá se mi to, že je to strašně brzo. Co si o tom myslíte? Je pravda, že čištění kanálků se provádí tehdy, kdy je zub tzv. mrtvý? Co to přesně znamená? Jde o to, že je na vytrhnutí, nebo jak to mám vlastně chápat?
Doplňuji:
Ano to souhlasím, cely zakrok už jsem podstoupil. A je zajímavé, že jsem nic neplatil za vyčištění všech kanálků a ještě ktomu mam bílou plombu. S údivem a radostí jsem byl překvapen. :D Každopádně, abych se ktomu vrátil. Asi před třemi lety, jsem měl menší problémy s daným zubem kde mi byly vyčištěny kanálky. A s každou návštevou (2× ročně) jsem čekal, že mi ho bude vrtat ale nic. Takže si myslím, že není poze na mé straně vina. Každopádně jsem mohl říct, že jsem sním měl problémy. Každopádně teď stím už nic nenadělám.

Odpovědi
mosoj

V jednom máš pravdu. Strašně brzo se ti zkazil celý zub. Zanedbal jsi prevenci a kaz dosahuje až ke kořenům zubu. Tento kaz je třeba celý odstranit a aby se nedělala píštěl ( váček) je třeba po umrtvení zubního nervu, který vede kanálky kořenů zubu, tyto kanálky vyčistit a zaplnit . Cena čištění a zaplnění jednoho kanálku ( zub mívá až kořeny tři) je cca 200 Kč a pojišťovna toto nehradí.
Zub se potom zaplombuje a od tohoto okamžiku se jedná o mrtvý zub. Tento časem zkřehne a vzhledem k tvému věku je pravděpodobné, že se časem ulomí.
Pak následuje instalace zubního čepu ( cca 1100 Kč) a korunka (cca 2000 Kč a více). Pojišťovna taktéž nehradí. Z tohoto plyne , že se péče o chrup určitě vyplatí.
Doplňuji:
Zda a kolik budeš platit rozhoduje jenom lékář. je to jeho věc. Zřejmě vydělává dost, aby občas něco udělal jenom na pojišťovnu, ale to vykazuje jiný výkon.
Mně také občas zubařka odpustí platbu.

anonym

„přeléčení“ zubu znamená vytažení nervu ze zubu.
Doplňuji:
Bílá plomba stojí cca 600,–kč.

da ny

V praxi se stává, že i 13letým se musí moláry (obvykle 6) vybavit a nestihnou se ani devitalizovat při pulpitidě. Tedy při zánětu zubní dřeně/nervu vše odstranit. Vkládají se dezinfekční vložky a kanálky se i opakovaně pročistí, poslední provizorní výplní se zub hermeticky uzavře.
Pokud je vše vpořádku, kanálky se zaplní, provede se výplň = plomba nebo plastická dostavba zubu (pacient hradí).
Někdy je kaz tak maličký, že „přelstí“ i stomatooga. Stává se to hlavně tehdy, když je pevná zubní sklovina a uvnitř je „vše měkké jako "tvaroh“. Toto je bohužel častým jevem u osob (generace), kterým se v dětství podávaly fluoridové tablety.
Jindy jde kaz z tzv. aproximální plošky (bočně) a to nemá šanci sondou či okem spatřit žádný léka během preventivních prohlídekř.
Máte velké štěstí na zubního lékaře ;-D. Mnozí si i přes indikace ZP nechají za aplikaci anestezie zaplatit alespoň 150 Kč.
Plnění 1 kanálku může přijít na 350 – 750 1500 Kč (podle použitého materiálu = provedení a ceny, nakolik si lékař cení svého času věnovaného pacientům + náklady praxe).

Stává se, že pobolíváním zubu dřeň postupně odumírá a zub tzv. " v tichosti chcípne", bez velkých bolestí a otoků.
Na problémový zub je třeba stomatologa upozornit.
Píšete, že na PP chodíte pravidelně :), nezanedbal jste tedy pravděpodobně nic vy ani lékař.