Zvědavý

Čím se proslavil Andy Warhol?

Vím že byl malíř a grafik ale čím se dostal do bližšího povědomí lidí ? Byl průkopníkem nějakého nového stylu malby či grafiky nebo proč je tak známý ? A je pravda, že je původem Slovák ? Díky

Nejlepší odpověď
annas

"Americký umělec Andy Warhol se narodil jako Andrew Warhola 6. srpna 1928 v Pittsburghu v Pennsylvanii v rodině rusínského stavebního dělníka a emigranta z vesničky Miková na severovýchodním Slovensku Andreje Warholy a jeho ženy Julie. Měl dva starší bratry Paula a Johna.

Warhol byl jednou z nejpřevratnějších postav v americkém umění 20. století. Byl hlavní postavou pop artu, který svou tvorbou i nevšedním životem pomáhal vytvářet a propagovat.
Byl tvůrcem nové avantgardy, jeho společenské kontakty byly magnetem pro mladé umělce, intelektuály, celebrity i boháče hledající vytržení z nudy běžného života.
Warhol neustále vzbuzoval kontroverze, jeho umění bylo osočováno z falešnosti a povrchnosti, vždy však bylo vysoce originální a vymykalo se jakékoliv kategorizaci.
Warholovo dílo rovněž bezpochyby ovlivnila jeho homosexualita, která dodávala jeho dílům na jemnosti a barevnosti, která byla v přímém kontrastu s tvorbou i chováním ‚macho‘abstraktních expresionistů.

Kromě Factory byl Warhol často k vidění v prestižní manhattanské restauraci Serendipiti 3 a nočním klubu Studio 54, kde byl spíše tichým a ostýchavým pozorovatelem. Warhol byl praktikujícím pravoslavným katolíkem a pravdivě pracoval jako dobrovolník v různých azylových domech.

Warhol zemřel ve věku 58 let po komplikacích po operaci žlučníku.‚
atd.

Více podrobností si pročtěte v odkazu.
http://www.ar­tmuseum.cz/ume­lec.php?art_id=264

Další informace
Navrhoval nákladné reklamy v luxusních a módních časopisech, tištěných na lesklém papíře, a s nimi sklízel stále větší a větší úspěchy. Časem si osvojil techniku „blotted line“ (tečkovaná linie), jež mu měla pomoci, aby se uchytil v umělecké oblasti. Začal vystavovat v pronajatých galeriích, jeho exponáty se však nesetkaly s nijak velkým ohlasem. Kritikové mu vyčítali přepjatost, „svědomitě nastudovanou perverzitu“ a strojenost.

Přesto právě technika „blotted line“ znamenala zlom ve Warholově díle. Obtisknutím linií nakreslených tuší reprodukoval původní kresbu a tím znehodnotil dosavadní chápání originálu, jedné z nedotknutelných věcí v dějinách umění. Warhol rovněž popřel idealistické pojetí umění, které do Ameriky pronikalo z Německa, představu, že umělec ovládá veškeré pracovní operace při tvorbě svého díla sám . Andy zaměstnával lidi, kteří mu pomáhali s nápady, kreslili črty a kompozice, které on sám později opravil a dokončil. Vedle toho sháněl zakázky a staral se o obchody.

V r. 1956 obdržel cenu za reklamy obuvi,, zajímal se o filmové hvězdy, změnil téma svých kreseb, velké umění obohacoval křiklavými optickými znaky masové reklamy., vytvářel výřezy z comicsů, kreslil portréky některých státniků či postav podle slavných obrazů, zaměřil se na undergroundový film, motiv opakování atd.

Opět pdorobně v odkazu. Je toho hodně, čím se zabýval a proslavil.
http://zivoto­pis.osobnosti­.cz/andy-warhol.php