PathFinder

Chudé státy s nerostným bohatstvím.

Píšu seminární práci a potřebuoval bych ujasnit, proč státy s velkým nerostným bohatsvím patří mezi nejchudší země. Např státy v africe, kde se těží diamanty. Nebo např. ropa v Iráku.
Je to proto, že nemají na těžbu prostředky?

Nejlepší odpověď
pusinka50

No vidíš, to máš jako tady, měli jsme všechno. Pak přišel nějakej Klaus a po něm chemickej technolog Kalousek a nemáme nic.

Další odpovědi
manon

Důvody mohou být různé a kombinované. Nerostné bohatsví se musí dobývat, musí se to umět -potřebuješ know-how, odborníky, musí na to být protředky, pro masivnější těžbu musí být i jiné podmínky, třeba mír, politicky a jinak stabilizované poměry. Pak se tam natáhnou většinou zahraniční firmy, ty tu těžbu zvládnou, ovšem zisky jdou z větší části jim. Pak se to může časem obrátit, cizí firmy lze vyhnat, vše jim zabavit a pak zisky jdou mocným toho státu a jak s tím naloží, je na nich :) Tak nějak v hrubých rysech se točí dějiny :)

Reuef

Ja bych spis rekl ze to je proto ze tam vladne nejakej diktator kterej si shrabne vetsinu penez pro sebe nebo pro vedeni nejaky nesmyslny valky…