Veverka97

Nevíte, zda mi vystavi lekar paragraf na stehovani? Totiž v praci mi nechteli dat neplacene volno.

Chtela jsem se vas zeptat na radu vystavi mi lekar paragraf na stehovani v praci mi nechteli dat neplacene volno

Ani dovolenou muj temider mi napsal but prijit do prace nebo paragraf dekuji za radu

Nejlepší odpověď
annas

Nechápu, proč by měl lékař vystavit paragraf kvůli stěhování. Ten je např. třeba při ošetřování člena rodiny.

Podle ZP a nařízení vlády 590/2006 Sb. máte nárok na volno při stěhování.

Pokud se stěhujete z osobních důvodů, z vlastní vůle, nikoliv tehdy, když třeba zaměstnavatel rozšiřuje výrobu a potřebuje zaměstnance, máte nárok na neplacené volno.

Délka – doba nezbytně nutná, nejvýše 2 dny.

Více v odkazu včetně paragrafu

https://www.sbste­hovanibrno.cz/vol­no-na-stehovani

Vysvětlení právníka

" V tomto díle se zaměříme na další důležité osobní překážky zaměstnanců, stanovené nařízením vlády č. 590/2006 Sb., které kromě okruhu pracovních překážek stanoví rovněž rozsah pracovního volna v případě těchto překážek a také to, zda zaměstnanci přísluší náhrada mzdy nebo platu či nikoliv.

Cituji:

"Jestliže se zaměstnanec stěhuje, je zaměstnavatel povinen mu na jeho žádost poskytnout pracovní volno

Pokud se zaměstnanec stěhuje, má nárok na pracovní volno bez náhrady mzdy nebo platu na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na dva dny.

Jde-li však o přestěhování v zájmu zaměstnavatele, poskytuje se pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu."

https://www.prav­nilinka.cz/bez­platna-pravni-poradna-zdarma/dulezite-osobni-prekazky-v-praci-na-strane-zamestnance.html

Takže byste měla požádát zaměstnavatelo o pracovní volno. podle uvedené vyhlášky.

Další odpovědi
Drap

Myslel tím zřejmě paragraf na stěhování, ne od lékaře. Lékař nemá se stěhováním nic společného.
Při stěhování a nároku na volno rozlišujeme dva důvody – stěhování z osobních důvodů a stěhování v zájmu zaměstnavatele. V řeči zákoníků práce se jedná o překážky v práci na straně zaměstnance a zaměstnavatele.

Placené volno na stěhování – nárok na placené volno při stěhování máte v případě, že se zaměstnavatel stěhuje např. do jiného města a vy s ním. Typicky se jedná o to, kdy zaměstnavatel rozšiřuje výrobu nebo svou obchodní činnost a potřebuje přestěhovat i své zaměstnance. V těchto případech je zaměstnavatel povinen vždy volno na stěhování proplatit.

Neplacené volno na stěhování – nárok na neplacené volno na stěhování máte tehdy, stěhujete-li se z vlastní vůle tj. z osobních důvodů. Zkrátka,potřebujete-li změnit ovzduší, máte nárok na volno, ale naplacené.

Délka volna na stěhování – v obou případech se placené i neplacené volno na stěhování poskytuje na nezbytně nutnou domu, nejvýše však na 2 dny.
Zákoník práce řeší nárok na volno při stěhování z osobních důvodů zákonem č. 262/2006 Sb., zákoník práce, § 199 odstavec 2 a spolu s ním nařízení vlády NV č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah osobních překážek v práci.

Zdroj: net

nyjono

Lékař nemá se stěhováním nic společnýho.
Není žádný důvod.

Michálek1245

Proč by vám měl někdo dávat paragraf na stěhování a už vůbec nechápu, proč by to měl být lékař? Vy z toho budete mít bolavá záda nebo co? Pokud nevíte, jak si s tím poradit jinak, tak si sjednejte firmu na vyklizení nemovitostí a prostě si pozvěte stěhováky. Nebo jste si to měla naplánovat tak, abyste si mohla vzít dovolenou – to znamená, že to mělo proběhnout dostatečně dopředu.

lumikw

Ahoj, nedávno jsme to řešili a aktuální info je zpracováno zde: https://www.ste­hovanibrno.cz/ste­hovani-volno.php