Chtěla bych se zeptat

můj přítel už ted je ve vězení za řízení bez řidičského průkazu ale už to má odsezene a má ještě podminku 2 roky co si má odsedět chtěla jsem se zeptat jestly se mu zkrati teda ta podminka nebo ho propustí když má podminku za něco jiného děkuji za odpověd

Odpovědi
maka

podle mě by ho měly pustit když už to má odsezené tak pa

standa

Otázka není moc přesná, ale zkusím odpovědět:

Trestný čin „řízení bez řidičáku“ (§ 180d) byl zrušen a nově překvalifikován jen jako přestupek *)

Protože se přítel nejspíš dopustil i trestného činu „maření výkonu úředního rozhodnutí“, na který se ´amnestie´ nevztahuje a protože je zmiňován i trest za „něco jiného“, tak určitě nebude souhrnný trest k 1.1.2010 zcela zrušen, ale jen přiměřeně upraven.

V praxi to bude asi vypadat tak, že ´zákaz řízení´ zůstane v původní výši a o pár měsíců se zkrátí ta podmínka. Během měsíce ledna přítel MUSÍ obdržet dopis od soudu, kde se dozví jak byl trest překvalifikován.

*) a za ten ´nový´ přestupek (dříve trestný čin § 180d) přítel dostane v rámci přestupkového řízení určitě velkou pokutu a nejspíš mu dají i znova zákaz řízení, který se mu za zrušený trestný čin zrušil.