Já...

Chci si udělat na zahradě chodníčky ze zámkové dlažby (10×10×4cm) a olemovat je beton.obrubní­ky.Jaká je skladba podloží?

Jedná se mi o jednotlivé vrstvy pod dlažbou – počet vrstev, jaké a z čeho, jejich výška, nutnost hutnění (?), nějaká fólie (?), jak usadit, jen nutný mokrý cement nebo alespoň suchá směs (?), spádovat (a jakým směrem?), jaký zvolit prac.postup, jak usadit a upevnit jednotl.obrubníky (100×20×5cm) aby se nekáceli, o kolik mají být vyšší než dlažební plocha, atd. A zvládne to průměrně nešikovný laik bez odborníka? Chodníčky budou na rovině a jen pro pěší (cca 75m2). Teď je tam udusaná hlína. Je potřeba ji kopat? Do jaké hloubky? Máte s tím někdo zkušenosti? Poraďte prosím…
Doplňuji:
MOSOJ: Dík za super odpověď. A odkaz taky pomohl. Právě od BESTu je ta dlažba…

VENKOVAN: Potřebuji nejdřív vědět, JAK SE TO MÁ DĚLAT, pak teprve mohu sdělit, jestli toho jsem schopen – viz Mosoj…
Ale i tak si mi pomohl. Díky.

ARYGNOC: Nevím, co ti hlava nebere, ale vím proč ti nebere. Protože ji máš dozajista a očividně plnou toho Tvýho asfaltu…

Nejlepší odpověď
mosoj

Zámková dlažba se dává na toto podloží.
10–15 cm hrubý štěrk 15–30 mm. Hutnit.
Na to jemný štěrk 3–8 mm alespoň 5 cm. Hutnit. Na to pokládka zámkové dlažby na sucho. A nakonec zase hudnit. To hutnění není kritické pokud to budou jenom pochozí chodníky, ale nehutnit je špatně. Dlažbu pokládat do olemování pevným obrubníkem usazeným na podloží s hrubým štěrkem.
Spádovat tam kam chci aby odtékala povrchová voda. Žádnou folii nedávat , zde se počítá s částečným vsakováním vody do země.
http://www.bes­t.info/faq.php?op=de­tail&fcid=13&l­inklang=cz

http://www.bes­t.info/

Další odpovědi
venkovan

Začnu trochu jinak. Chcete aby povrch chodníku byl v úrovni terénu? Pokud ano, tak musíte pod chodníkem vyhloubit prostor pro jeho loče. Což je vrstva hrubého šterku, jemného a tloušťky dlažby.
Máte možnost dovozu šterku, dlaždic,obrubníků vlastními silami a nebo to vše si budete kupovat. Budete hutnit strojově či jen udusávat nějakým tloukem. Umíte nebo jak budete chtít dělit dlaždice, pokud je bude nutné rozpůlit apod. Atd.
Prostě laik lecis zvládne, ale nevím jestli by nebylo lepší se obrátit na několik odborných firem a požádat je o rozpočet .
Třeba potom člověk zjistí, že když si to bude dělat sám, tak s ohledem na vlastní čas, na shánění dopravy apod., bude chodník postavený odbornou firmou v přijatelné cenové relaci.

ReHu

Před časem toto měli na stránkách Ditonu.
Mrkni na Obecné zásady pro pokládku betonové dlažby.

http://www.di­ton.cz/soubory-stazeni

arygnoc

nebylo by lepší tu zahradu vyasfaltovat?

(se omlouvám za ironii, ale tohle mi do hlavy neleze)

jajinka123

Abych řekla pravdu, tuto práci nám dělala firma http://www.po­kladkadlazby.cz/sluz­by/zamkova-dlazba/ a obdivuji lidi, co si na to troufnou sami. Bála bych se to nechat dělat manžela. Ne, že by nebyl šikovný 🙂