kelyna

Hrubá stavba, nebo na klíč?

Ahoj, řešíme situaci zda si nechat postavit dům na klíč, nebo jako hrubou stavbu a dodělávky od drobnějších živnostníků?
Podle seznamů stavebních firem (např tu http://www.stav­byslovacko.cz/vys­tavba-rodinnych-domu ) je toho na dodělání u hrubé stavby ještě hodně, tak z toho máme s manželem strach. Máte podobnou zkušenost?

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
mosoj

na klíč

Hrubá stavba je to nejlehčí a nejméně nákladné.
Pokud si s manželem nejste schopni některé práce udělat sami, tak by měla být výhodnější cena na klíč.

Další odpovědi
anonym

hrubá stavba

pokud máte známé od zedníka přes tesaře, pokrývače atd. tak bych šel do hrubé stavby a na ostatní předem vybrat rozumné a šikovné řemeslníky. všechno si hlídat a nenechat se obalamutit nekvalitní prácí a materiálem. myslím si, že na tom vyděláte i finančně. viděl jsem pár staveb na klíč. stejně se to řeší subdodavatelsky a každý si chce nahrabat, co nejrychleji udělat, shrábnout prachy a pryč. reklamace neberou, předání stavby včas se málokomu povede. dokonce můj příbuzný převzal dům o dva roky později a odstoupení od smlouvy bylo otázkou několikaset tisícového odstupného. celá stavba se prodražila a ne jeho vinnou, ale vinou stavitele. např. překopání základů a vícenáklady na beton. na výšku základu jsem ho upozornil já laik, který to poznal pouhým okem, že bude dům pod úrovní silnice a tudíž hloupost. hlavně že měli nivelák a vše prej dobře. stavbu prováděla hodně profláklá česká firma samozřejmě s UK všeuměly

gecco

na klíč

Na klíč – a od jednoho dodavatele…
😉
Pokud máte z hrubé stavby „strach“, zřejmě nejste řemeslně zruční ani ´vzdělaní´ a „dodělávkami od drobnějších živnostníků“ byste se dostali do situace, kdy nic není pořádně hotovo a vy se nemůžete dobrat řešení, protože se jeden živnostník vymlouvá na druhého…
Varianta „B“ – zaplaťte zkušeného a pečlivého člověka jako stavební dozor (což je vhodné i při dodávce „na klíč“)…
😉

brillant

hrubá stavba

honza19hk

na klíč

záleží jestli to umíte,hrubá stavba není problém a na stavbě to je ta nejměnší částka, nejvíc peněz zaberou dodělávky.Pokud se na to necítíte zadal bych to celé firmě.ideálně si sehnat stavební dozor aby to nešidili.

Michálek1245

Obávám se, že v tomhle ohledu mluvíte o dvou zcela odlišných přístupech. Bez hrubé stavby neuděláte stavby na klíč, ale tak to vám asi nemusím říkat. Na druhou stranu rozumím tomu, jak to myslíte. Ještě před tímhle vším si zajistěte a domluvte řemeslníky, pokud chcete u firmy končit s hrubou stavbou. A fakt to mějte dobře naplánované, pokud si budete dodělávat svépomocí. Vím, o čem mluvím.

Renikled

Já jsem si nechal dům postavit kompletně od firmy https://keramic­kedomy.com/ a to i včetně vyřízení stavebního povolení. Měl jsem to tak bez starostí a výsledem je krásný keramický dům, který dokáže izolovat a je dostatečně pevný. Na stránkách mají kompletní katalog domů, ze kterých si myslím vybere každý. Jsou moc pěkné a navíc celkově stavba ani moc dlouho netrvala.

Jana5678

Podle mě je nejlepší stavba na klíč. Já jsem zdědila starší domek po dědečkovi a musím říct, že mě rekonstrukce stála už hodně peněz. Nedávno jsem si objednala u stavební firmy na internetových stránkách https://www.nas­tavebni.cz/ zedníka na drobné úpravy v domě a jsem nadmíru spokojena s jeho prací. Zedník byl velmi zručný a vyřešil všechny moje požadavky.

veselator1

Mám zkušenost se stavbou svépomocí a neskutečně se to táhlo. Znovu bych se touto cestou asi nevydal i přes to, že to tehdy byla levnější varianta. Být vámi bych tedy asi spíše zvolil něco jako projekt patrového domu na klíč Sice to možná bude dražší řešení, ale zase s tím bude mnohem méně starostí.