mutinho07 9

Chci se zeptat mohou mě zakořenit větvičky ze švestky?

Odpovědi
elkon

Ne.

Drap

Zasaď pecku.

EKSOT123

Ne, leda nějak vědecky za pomoci fytohormonů atd., to pak zakoření i smrk. Nebo hřížením, že se jako rostoucí větev nechá růst, ohne se, část se zahrne hlínou a konce větve se nechají vyčuhovat. To ale u švestky nebude většinou reálné, má větve moc vysoko.
Normálně švestka vytváří spoustu výmladků (odkopků, nových stromečků) z kořenů, stačí okolo stromu nesekat trávu. Tady je ale problém, že musíš zjistit (asi by se nemuselo čekat na plody, ale podle habitu a listů výmladků) , jestli je to pravokořenná švestka, nebo roubovaná na myrobalán. Myrobalánové výmladky z roubované by ti byly k ničenu. Ale podle mě, pokud si s tím chceš hrát, tak je nejlepší si sehnat rouby nějaké odrůdy odolnější na šárku a naroubovat na semenáčky myrobalánu. Roubování peckovin je sice malinko míň úspěšné než jádrovin, ale pokud to uděláš ve vhodném období, tak se jich většinou dost chytne.

paul1

U některých rostlin to jde. Je zapotřebí ulomit letorost tak, aby se vyloupnul i s patkou
z kůry, to zlepší zakořenění. Či je tento způsob vhodný i pro švestky, to s určitostí nevím, ale myslím si, že ano.