JájsemRaibek

Češtinářská otázka, jaké i/y je správně napsané?

Co jsme jako děti dělali…? Tato otázka zde nedávno byla. Při odpovědi jsem se trochu zarazil jaké i/y v tomto případě vlastně napsat.
Chodili/y jsme ven, hráli/y si.
Odpovědi jsou všeobecné, co jsme dělali, ale otázka směřuje k dětem jako takovým a v toto případě se domnívám, že v odpovědích by mělo být uvedeno všude tvrdé y.

Nejlepší odpověď
ivzez

»Co jsme všichni dělali jako děti?«
Podmět → všichni → i

I v případě, že podmět nvyjádříte, bude v přísudku i.
»Co jsme dělali jako děti?«

Něco jiného by byla otázka, co dělaly děti.

Další odpovědi
peta999

Musíš si uvědomit, co je v této větě podmětem. Co jsme MY jako děti dělali? MY jsme si jako děti hráli, atd.
Nejsem učitelka češtiny, ale myslím, že měkké i je správně.

Kepler

Souhlasím s petou. Myslím, že se tomu říká nevyjádřený podmět. Pokud by se tím MY myslely děti, ženy nebo obojí (podle kontextu) bylo by tam -y. Lze předpokládat, že tam jsou myšleni i muži, takže -i. Několikanásobný nevyjádřený podmět. Taky ale nejsem češtinář.

nyjono

Tak jak píše ivzez > i.