Werwolfo

Jaké i/y se píše ve slově mati/yka?

Matematika je jako cizí slovo, tam jsou jasně měkká i, ale slovo mat_ka se mi zdá, že by mohlo být i přejaté… Sice se všude píše s i, ale mě se to nějak nezdá.. :)

Nejlepší odpověď
annas

Mate-matika. Správně matika, ale zřejmě vlivem výslovnosti se píše i matyka – oba výrazy se uvádějí již v r. 1934. Samozřejmě nikoliv ve spisovné češtině. Slovo je takto uvedené ve Slovníku nespisovné češtiny z r. 2009.

Jinak studentské slangové slovo, zkratka, úspornost vyjadřování.

Další odpovědi
M.

Řeknu ti to takhle.. Napiš někde matYka a budou na tebe čumět jak na blbečka.

zjentek

úplně stejné jako ve slově matematika ,)
Doplňuji:
matykář mi přijde jako někdo, kdo všem při výuce drze tyká

ShyDoe

uznávám, že je to dobrá myšlenka ;) ale opravdu tam je měkké i :)

www

Obě slova matika i matyka jsou nespisovná, druhé z nich počeštěné.
Podle mne je to tudíž fuk.
Ale nejsem zkušená pí. Annas, počkej na její češtinářské stanovisko.
Názor
Doplňuji:
Osobně znám třeba slangové slovo matykář, s měkkým i už ne.
Ale jsem ze staré školy, takže matika neznám vůbec (jen matematika) a „řve“ mně to do očí 😁

Natty*

MateMATIKA- – -Matika :)

opice 1

jo píše se matika je to cizí slovo… :)

tomy smyk

matika

alex.agent

Určitě matika, je to zkrácený nebo převzatý výraz od slova matematika (jak už si psala)