jungvoj

český kníže,nebo kníže čech

Odpovědi
annas

Dotaz je nepřesný.

Český kníže = kníže, který měl vztah k Čechách. k Čechům – patřil k nim. – odvozená od Čech.
Kniže Čech = mohl se tak jmenovat, být příslušníkem českého národa, obyvatelem české národnosti.

Sice jde o současný význam, ale tvar přívlastku shodného je jednoznačnější a častější než užití přívlastku neshodného.

Třeba český kníže Svatopluk Olomoucký byl po otci Prřemyslovec z Moravy, po matce Uherské pak Eufemii pak Arpádovec

Bedy

Lepší je český kníže.