Koralek

Česká abeceda je A, B, C, D…ale při čtení vyslovujeme jednotlivá písmena chybně jako Á, BÉ, CÉ, DÉ. Proč tomu tak je?

Nejlepší odpověď
annas

Nejde oxhybu, , ale o usnadnění výslovností při výčtu písmen celé abecedy – slovo je utvořené z prvních 4 písmen. Exiosstuje výslovnostní norma.

Smohlásky jsou tóny, dají se zpívat, kdežto souhlásky jsou šumy, tudíž kvůli snadnější výslovností se ze souhlásky a samohlásky vytvoří slabiky,, protože slabika je nejmenší existující jednotka lidské řeči.

Další odpovědi
Kazatel

Jak chybně? Je to název písmene. V jiných jazycíh je tomu navíc obdobně.

Filip84

Spelling, výslovnostní usance. Máš „ej, bí, sí, dí“ v angličtině, a taky se to píše „A, B, C, D“. nebo „ah, beh, ceh, deh“, a taky se to píše „A, B, C, D“ v němčině.

Souvisí to s obvyklou výslovností: my máme „á, bé, cé, dé“, ale Ostravak!!! má „a, be, ce, de“, bo neni čas, pyčo. Pražák má „áaaa, béeee, céeee, déee“, víiiď!

Pak ještě existují usance pro hláskováni abecedy, takový ten klasický „Anton, Berta, Cäsar, Dora“, u nás je to „Adam, Božena, Cyril, David“ – pro armádu, pro telefonování, pro vysílačky atp. Taky to má svůj sensus, že ano.

Nehledej za tím nic složitého: jak bys vyslovoval českou abecedu? „A, B, C, D“? Zkus si to, jak to zní, no nahrát a vložit tady zvuk nejde, takže se nahraj sám, na svůj placatý přístroj, a pak si to pusť. Ale opravdu, důsledně, vyslovuj jenom „A“, „B“, „C“, „D“. Zjistíš, že to ani není možné, že tomu není rozumět. 🙂

Filip84

Příspěvek smazán administrátorem.

annas

Kazateli, zatracujete jazykové otázky, i když umožňují porozumění textu. Takže jste nepochopil otázku,, co znamená Proč to tak je?

K tomu je třeba i znát základy fonologie a fonetiky, uvwědomit si, co je foném, fón, gramém atd. a zásady artikulace i správného dýchání při tvoření hlásek a jejich výslovnosti. Jak jsem napsala, slabika je základjoí jedjotkou řeči. Výslovnost hlásek, tedy souhlásek samostatně by vedla k jejich nepřesné/nedbalé výslovnosti stírání rozdílu mezi nimi,. Kromě toho jejich horší zapamatování. . Souvisí také se zákonem asimilace. Ve slabice je výslovnost přesnější a zřetelnější. Patří do do jazykové kultury.

Neznalost správné češtiny, stylizace atd. pravidla nepravidla, jou u vás vidět .