annas

Často jsme slyšeli, že bylo možné plnit normu na 120 %. Dá se to říct i o mluvení pravdy?

Není někdy pravda jako kus ledovce? Je jí vidět jen část?

Obrázek: https://cdn.pi­xabay.com/pho­to/2016/09/24/09/21/i­con-1691352_960_720.png

Nejlepší odpověď
Drap

Plnit normu na 120% jistě v mnoha případech lze. U pravdy je to trochu jinak. Pravda je velice zvláštní komodita. Lze vůbec nějak definovat pravdu? Tam, kde jde o poměrně jednoduché věci, neni o nich pochyb a lze vše ověřit to je ještě snadné. Obtížné to začíná být, tam kde nelze hmatatelně doložit. Mohou nastat i případy, kdy jsou proti sobě dvě pravdy, každý má tu svoji. Pravdivost nelze solidně podložit důkazy. Někdy v takových případech může skutečnou pravdu ukázat čas, někdy ani ten nepomůže. Přirovnání s ledovcem se mi líbí. Kdo z nás může vždy prokázat, nebo vyvrátit, každou pravdu? Hraje tam svoji úlohu i vyspělost společnosti a celá řada dalších faktorů.
Abych to nějak shrnul. Myslím, že u pravdy se lze velmi blízko přiblížit 100ˇ, nikdy však je nelze překonat. To už by potom přestávala být pravda.

Další odpovědi
da ny

Wiki např. uvádí:
„Pravda či pravdivost je shoda tvrzení se skutečností. Tento pojem hraje primární úlohu ve filosofii, vědě, právu a náboženství (či teologii).“
Pak může být úravda i 100% :D.
Je několik druhů pravd (a každý má tu svou, subjektivní).
Někdy je pravda absolutní, relativní…
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Pravda

Pravda tedy asi můžebýt max. 100%.
Některé věci, výroky, události mohou být podány částečně pravdivě a pak mají takové pravdy méně než 100%.
Pravda jde ruku v ruce se lží ;).

Zažila jsem normovanou práci. Byli jsme žádáni/nuceni jet ina 140, 160% a více…
Bylo to na úkor času (více než 8h). Jiní „bouchali“ přesčasy, nám hodiny navíc nepropláceli. Odvedenou práci ano.
V70. a 80. letech byl v pohraničních oblastech nadbytek zubních lékařů (naučili se pracovat, odatestovali a odešli…) a nedostatek zubních techniků. Na otisky protetických prací byly pořadníky. Propláceli nám i 180%, ale jen v pohraničí. Ve středu republiky maximálně 120%, v rámci běžné pracovní doby to bylo spíše na úkor kvality. Pacienti obešli 2, 3 lékaře a každý jim udělal zuby a zadarmo (kde na to ten stát tehdy bral? 😁). Dnes má na protézu každý nárok až po 3 letech.

Kepler

Ano, ano, normy se překračovaly a ty nadšené kolektivy byly terčem nenávisti ostatních pracovníků, protože „ku*vili normy“. Přitom se dnes normálně pracuje s efektivitou, která často překračuje tehdejší rekordy. S oblibou se říkalo: budeme pracovat na 125 %, co za to dostaneme? Odpověď zněla: ho*no a čtvrt! Tak nějak je to i s mluvením pravdy. Často se říká jen její příjemnější část, zbytek je neviditelný. A to je zpravidla ještě horší a podlejší nežli lež, protože s pravdou bývají spojována optimistická očekávání a namísto toho přijde obrovské zklamání.

Roman71

Když to vezmu z pohledu výrobního procesu, kde je na určitý čas naplánován určitý počet úkonů, které jsou v daném čase právě splněny, potom je to po pravdě produktivita 100%. To je norma.

Pokud je ve výrobním procesu využito nějakého efektivnějšího způsobu využití daného času (zlepšovák, pracovní síla navíc), může produkce stoupnout nad 100% (nad normu), stejně jako při neefektivním využití času klesnout pod 100% (pod normu).

Jsou-li tyto výsledné údaje o produktivitě doložitelné, potom jsou pravdivé.

dubraro

Já si pod takovým obratem představím, že někdo nejen řekne pravdu, ale i vykecá to co neměl.

ivzez

Plnění normy na 120 % je nesmysl, správně by se mělo mluvit
o nízko nastavené normě, zavedení nových postupů či technologií, …

O pravdě to neplatí už vůbec.
Buď je člověk pravdomluvný (100 %) nebo ne (0 %).

Neberu ani to, že někdo většinou mluví pravdu a zalže jenom občas.
Takovému člověku se věřit nedá, bylo by nutné všechno ověřovat…

johana 56

Plnění normy na 120%…
Statistiky se vedly a vedou v průměru. Pracovní výkony, mzdy, důchody, atd.

Norma stanovená např. na 4 pracovníky na určitém úseku výroby. Z důvodu nemoci nebo péče o rodinného příslušníka občas někdo z pracovního procesu
vypadne.
Normy jsou stanoveny a ve výkazech se již nikdy neobjeví snížený počet pracovníků., kteří svačili u strojů a na potřebu si mohli odskočit pouze v případě, kdy je vystřídal vedoucí provozu. Statistika je zavádějící a snadno může vést k domněnkám o špatně postavených normách, flákání se pracovníků nebo nechuti plnit pracovní úkoly.

Pravda bývá složitá a těžko se definuje.
Mluvím pravdu a podle toho se chovám. Přesto není na škodu si připustit, že moje pravda nemusí být totožná s jiným pravdivým tvrzením a to v mnoha případech nebývá jednoduché.
Má např. lékař 100% pravdu když prohlásí, že „nemoc ustoupila, nic nehrozí“ a přesto mně za několik dní odvezou ‚černí havrani‘?

Rokio

Je matematicky dáno, že 100 % je maximum. V přeneseném významu by se to ale dalo říct o pravdě.

briketka10

Taky si myslím, že normy se plní na 100%, ale
v cenách zboží se překračují mnohanásobně :((
PRAVDA
není, jako kus ledovce, protože mi neubližuje.
Ale lidé, kteří mi lžou a pomlouvají mě za zády.

dudu

Mně bylo kdysi vtloukáno do hlavy, že žádná pravda není absolutní, tudíž nemůže dosahovat ani těch často deklarovaných sta procent!?

Miloslav

Jsem 100% věřící v Boha (kdekdo jenom na 50%, někdo vůbec, někdo na 99%).
Pravdu říkám asi tak na 90% (10% si ponechávám pro případ, abych nevyzradil přátele, nebo si svojí pravdou sobě nezpůsobil újmu).
Pracuji raději křesťansky tak asi na 75% (neboť líný se strhnul, že nechtěl jít dvakrát a vzal dva 50kg pytle najednou tudíž pracoval na 200% a strhnul se)

Šidlo

plniť normu.....skôr prekročiť normu, či?

inak, by ma zaujímalo, kto pri tej expres výrobe tovaru kontroloval kvalitu......či kvalita bola pre imperialistov?

ivzez: každý normálny človek občas klame – aj klamať telom, napr. zadržať slzy pri vypätých emóciách je klamstvo – nikdy neklamú len niektorí autisti a podobne hendikepovaní­......doučte sa prosím modernú psychológiu, vaše názory už veda x krát vyvrátila, takže sú nepravdivé (odporúčam wikipédiu)

Jukatan

Pravda nikdy není ani 100%. Vždy jsou minimálně dvě pravdy. Záleží na úhlu pohledu a na tom, kdo pravdu říká. Sklenice do poloviny naplněná vodou má min. tři varianty pravdy (úhly pohledu) 1-je poloplná, 2-je poloprázdná,3-je nedolitá. Je dnešní doba dobrá nebo zlá. Ten kdo si nakradl a je bohatý říká je dobrá. Ten, který o všecho byl okraden, říká je zlá a oba mají pravdu, ovšem ze svého úhlu pohledu.

Annabellee

Normy se dají vyčíslit, při jejich překročení o 20% vzniká ono legendární plnění na 120%.
Pravda se vyčíslit nedá a každému z nás je dáno vidět jí jen tu část, která odpovídá našemu zornému úhlu. Ti méně osvícení ji vidí pouze jako dvourozměrný obraz- jako by koukali jen jedním okem-a proto se domnívají, že ji vidí komplet celou. Osvícenější, kteří používají obě oči, vidí prostorově, z čehož mohou snadno poznat, že celou ji spatřit nemohou, neboť nevidí „za roh“, kde jí část zůstává skryta. A pak tu jsou ještě ti s hlavou mezi vlastními půlkami, kteří pravdu nevidí vůbec a pohříchu ani vůbec nechtějí vidět, zato ji však vždy vlastní a nenechají si ji nikým vzít. Ti jsou nejosvícenější 🙂.

Luxx

ve statistice jsme se učili, že 120 % neexistuje a že maximum je 100 %, což odpovídá celku a ten nemůže být větší než takový, jaký je

tobby

A ona existuje nějaká norma na pravdu?

annas

Ad Luxx, první věta jsou slova, která se uváděla v době „socialismu“.

Jde samozřejmě o nadsázku.

Co je pravda, jsem vysvětila, jak to bylo s normou, je uvedené v některých odpovědích.

annas

Ad tobby,

zřejmě jste nepochopil otázku.

terezkaterka

Mnohí slovenskí poslanci a politici plnia normy aj na niekoľko stoviek percent. Pracujú v mnohých miestach a všade na sto percent. Klobúk dolu pred takými pracantmi.

annas

Ad Šídlo, nikoliv překročit, ale plnit. Je to i nutné pro srovnání s pravdou.

annas

Oceňuji to, že si někdo otázky všiml a udělal si čas na odpověď, i když třeba se všemi názory nesouhlasím.

S pravdou je to těžké, protože existuje pravda relativní, absolutní, subjektivní a objektivní.

Neříká se, že každý má svou pravdu, která je vidět? Další část je skrytá stejně jako ledovec.

Ad Kepler, to vaše vytečkování.
Ad Briketka, bohužel, tvoje odpověď není odpovědí na otázku.

Drap

Ad Rokio: Matematicky víme že 100% je maximum. I přesto lze normu překračovat na uvedených 120%. Může to být způsobeno šikovností jednotlivce, mízko stanovenou normou, nebo použitím zlepšováku, či jiné technologické výhody.