led

„…Byla jsem v Superstar, v jedné velké lži…“

http://irozho­vor.cz/eliska-herakova-byla-jsem-v-superstar-v-jedne-velke-lzi-t106
položila som si otázky:
1 – má pravdu Eliška, je to veľké klamstvo?
2 – nemá pravdu, urazená ješitnosť, ktorou súčasne zhadzuje ostatných súťažiacich.
Viem, že v obchode (a Superstar je obchod s talentami), dochádza aj k nekalým praktikám.
3 – ako to je vlastne s takýmito súťažami?

Doplňuji:
Súhlasím so Scalexom, čo sa týka televíznych show.
Naozaj to konkurzné sito musí byť, nemôžme prirodzene chcieť od hlavnej poroty, aby všetkých sledovala, nie je to ani v ich fyzických silách – nie sú roboty. Prirodzene sem tam je nespokojnosť s hodnotením, všetko robia ľudia, nie stroje.
Tie nekalé praktiky som spomenula v súvislosti s odhalením podvodu s SMS v jednej slovenskej súťaži (alebo československej?)
Bola som na mnohých konkurzoch (nie ako súťažiaca) a vždy sa našli nespokojní, ba dokonca urazení. Ale, kto nevie byť trochu súdny aj voči sebe, by na takejto súťaži nemal čo robiť.
Na záver, ako napísal Scalex, je to komercia, treba to aj brať. Všimnite si, koľko víťazov zaniklo a nedocenených vyniklo.

Nejlepší odpověď
dědapetr

Proto ten pořad nesleduji.Jen jsem to zhlédl kousek a úplně mě to stačilo,zrovna tam byl nějáký Šebs a to se nedalo poslouchat.Tak jsem rád že to nesleduji.Te dívčině věřím.

Další odpovědi
Scalex

Jsem novinář, který se od prvního ročníku SuperStar této soutěži věnuje detailně a píše o ní články na internet. V případě minulého a tohoto ročníku jsem zaměstnancem Novy a do zákulisí celé soutěže vidím ještě o něco více a myslím, že můžu na tyto otázky odpovědět.

Eliška podle mě pravdu nemá. Už od první SuperStar se veřejně psalo, že před hlavní porotu se nedostane každý. Není možné, aby během 4–5 dní, co se konají castingy, porota slyšela všech 11 tisíc lidí. Takže existují „předporoty“, což většinou bývá jeden člověk z televize (který se vyzná v televizním byznysu) a jeden člověk z konzervatoře nebo z hudební branže (který dobře pozná kvalitu hlasu). Tato předporota má za úkol profiltrovat uchazeče a dál pouštět tři skupiny lidí: skvělé zpěváky, zajímavě vypadající lidi a pak kandidáty na hvězdnou pěchotu (protože i ty blbce potřebujou natočit s hlavní porotou).

Chápu, že spousta lidí je zklamaná z toho, že i když poměrně dobře zpívají, tak se nedostanou před hlavní porotu, zatímco blbec, který zpívá falešně a zajímavý je jen tím, že má na hlavě duhový kokrhel, se před ni dostane. Ale tak to holt chodí a jak říkám, o existenci předporot se už hodně psalo, takže určitě bych tomu neříkal lež.

Eliščina zloba pochopitelně vychází z velkého zklamání, jednak z toho, že nepostoupila, i když možná umí docela slušně zpívat, a jednak z toho, že se nesetkala s porotou. Ale položme si otázku: kdyby Eliška přes předporotu postoupila a dostala se i k hlavní porotě a dejme tomu se dostala třeba ještě dál, pořád by psala, že je všechno lež? Najednou by bylo všechno v pořádku.

Potom je potřeba uvědomit si ještě jednu věc. SuperStar není tak úplně soutěž o hledání talentu. Televize má v podstatě jediný zájem (u jakéhokoliv pořadu): donutit miliony lidí, aby si večer sedli k televizi a viděli reklamy. Že se při tom podaří v rámci hudební soutěže objevit nějaké talenty, to je spíš vedlejší efekt. 8^)

Ale právě proto, aby se lidé přikovali k obrazovkám, tak televize a porota v SuperStar vybírá takové soutěžící, kteří budou zajímaví, kteří budou vzbuzovat emoce a kteří třeba i rozdělí národ na nesmiřitelné skupiny (jako třeba zastánce a odpůrce Michala Šepse). Proto se nakonec do finále nedostanou ti nejlepší z nejlepších, ale třeba i lidé, kteří nebyli úplně nejlepší, ale byl v nich potenciál na zlepšení. To třeba dobře předvedl Martin Harich, který pro mne byl ze začátku dost slabý, ale během soutěže udělal největší pokrok a získal si můj obdiv.

Já si nemyslím, že by v SuperStar docházelo k nekalým praktikám. Určitě tam například nedochází k žádné manipulaci s hlasováním (jak často tvrdí fanoušci některého vypadlého soutěžícího, že někomu nešly posílat hlasy – tak to je nesmysl. Číslo je jen jedno a hlasy jdou posílat buď všem, nebo nikomu.).

K čemu v určité míře dojít může, je to, že produkce soutěžícím vybírá soutěžní písničky a tím může některého soutěžího trochu zvýhodnit (tím, že mu vybere písničku dobře dělanou pro jeho hlas, zatímco jiný může dostat písničku, se kterou se bude trápit a která mu nesedne). Ale i v tom zvýhodňování se to nepřehání a je to docela spravedlivé – každý finalista má prostor, aby se ukázal v tom, v čem je nejlepší. Šeps v reggae (zrovna dneska bude zpívat hned dvě reggae věci), Kurc v popových baladách, Gunčíková v hlasitém rocku, atd…

Opět je to tak proto, že SuperStar je primárně televizní show, až sekundárně pěvecká soutěž.

iceT

Anička Dajdou si taky myslela,že umí zpívat a byla o tom skálopevně přesvedčená,jistě si někdo pamatuje,jaká aférka se kolem ní táhla.
Jestli je to velká lež?Těžko říct,já v tv nikdy nebyla,ani se nechystám,zpívat neumím a kdyby mě někdo slyšel,tak si tak akorát poklepe na čelo,ale k věci.
Myslím,že tahle soutěž je spíš o tom,jak si kdo získá fanoušky,pokud se tedy dostane až tak daleko jako jsou poslední účastníci,nebo o tom jak se kdo komu líbí,vemte si třeba loňskou Leonu Šenkovou,myslím,že zrovna tahle zpívala na svůj věk nádherně,ale prostě nevypadala jako superstar,tak vypadla.Ale to je jen můj názor,samozřejmě,je otázka jestli bychom dnes o ní věděli-je spousta těch co vyhráli a moc o nich není slyšet,nebo alespoň já o nich nevím.
My obyčejní lidé do zákulisních čachrů nevidíme,ale Eliška pokud bude chtít i nadále předvést co umí,se může přihlásit i příště,nebo jít na jiný konkurz,kde bude žádaná mladá zpěvačka.A i bez Superstar může uspět.
Takže si spíš myslím,že Eliška prozatím nestrávila prohru,ale co život jde přece dál,ne?

Valky

Věřím..
Pořádně jsem to nikdy neviděla, ale tchán a tchýně na to koukají.
Já jsem chodila 11 let do sboru jako sólistka a myslela jsem, že mi to urve uši. Viděla jsem s nimi jeden díl. Nebylo tam jedno jediné vystoupení, o kterém bych mohla říct, že to bylo obstojné a to už byli skoro ve finále, nebo co… děs a hrůza! Já měla kamarádku, co tam šla, řekli jí, že zpívá nádherně, ale proto, že je obézní a né moc pěkná, tak se nehodí na obrazovku TV.. Tak to chodí…

anonym

věřím, já superstar nesledujiuž pár let, prostě je to jen pořad, který má získat divákiy, radši se dívám na hokej, ten je aspoň o něčem co kdo umí a né, jak kdo vypadá a kolik má peněz.

fcoop

O prachy jde vždy až v první řadě.
Superstar a podobné záležitosti(např. Miss čehokoli) – to jsou mlýnky na maso,fabriky chrlící standardní výrobky – taková továrna na prefabrikáty je totožná.
Argument typu:„Je to pravda,viděl jsem to v televizi“ (slyšel- a na vlastní uši) – co dodat?
Prostě – obraz společnosti,ci­vilizované až k zalknutí.Sběrači předmětů.
Ideály,touhy některých – made in panelárna.
Eliška – vypadá to,že spatřila kousíček reality.
Takto je to téměř se vším – stačí se podívat na „Odpovědi V.Moravce“.
Reálný svět je diametrálně odlišný od toho,co se servíruje.

Možná je lepší nevědět.

Občas mi naskočí fragment textu jedné písničky od Žlutého psa:
"Vzpomínáš jak jsi se měla,
když jsi nic nevěděla?
Byla to taková krásná cela
a byla celáááá,sametovááá…

Hlada

Elišce se nestalo nic strašného. Prostě nepočítala s předporotou, která ji vyřadila. Otázkou je, jak Nova informovala soutěžící o existenci předporot. Jestli je neinformovala, měli to nějak tušit, pak by to bylo neseriozní jednání.

venkovan

Lid – vy máte starosti s nějakým tv pořadem. Je to stejný kšeft jak vytahat z lidí (firem a následně z lidí) peníze, stejně jako s námi manipulují obchodní řetězce apod.
Národ chce lacinou zábavu s pozlátkem světovosti a tak naskočí na kdejakou pitominku. Jak diváci, tak soutěžící.

gnosis

dekuji, dekuji, dekuji vsem tam nahore, ze me tenhle kulturni „klenot“ minul krasnym, obrovskym, kulatouckym obloukem.

led

Ospravedlňujem sa kolegom za „premrhané“ body.
Čakala som, kedy táto téma začne niekomu prekážať. Aj keď úplne nesúhlasím s preraďovateľom, išlo mi zodpovedanie „právnej otázky“ je takáto súťaž podvod, alebo nie? Išlo mi o zodpovedanie tejto otázky, nie či sa niekto pozerá alebo nie.
Len škoda, že mnoho naozaj diskusné a prázdne otázky otástávajú v pôvodnom chybnom zaradení.