Savier

Byl Václav Havel dobrý člověk?

Nejlepší odpověď
GM

Ne. Byla to loutka, ožrala a děvkař.

Další odpovědi
Drap

Jak pro koho. Pro mně ne. Nemám rád opilce a lháře.

cappuccino

V kazdem cloveku je kus dobra. Ale zrovna jeho bych si za vzor nevybrala!

aliendrone

ROFL! Vybrat humanitárního bombarďáka jako měřítko dobrého člověka? No kdyby mě nerozchechtala odpověď Pepy25, tak by mi snad praskla cévka! 😮 😁
Vyber někoho jiného. Namátkou (když už se hrabeš ve spodině lidské společnosti) třeba https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Andrej_%C4%8Ci­katilo , ten mi přijde jako „etalon dobra“ MNOHEM VHODNĚJŠÍ. 😉 😁 😁

elkon

Otázka se zde opakuje. Byl to opilec a podprůměrný spisovatel, prosazovaný kamarády ze západu.
Zde je citace z delšího článku, který vyšel k jeho nedožitým osmdesátinám:
**„Největší výhodou Havla bylo, že to byl pěkně úlisný herec oslavující i „humanitární bombardování“ Jugoslávie. Tím spadl do žumpy hysteriků a primitivů. Ale bezesporu uměl to, aby se koza nažrala a vlk zůstal celý… Jeho jednání bylo vypočítané na efekt. Kecání plné lásky. Vzpomeňte, jak se nechal přemlouvat, aby byl zvolen prezidentem. Vzpomeňte na jeho prolhaný projev o tom, jak komunisté straší nezaměstnaností atd. Vzpomeňte, jak rád se statečně zpil… To ostatně byla jedna z jeho nejoblíbenějších kratochvílí! A o tom, že to byl řádný alkoholik, svědčí jeho schovávání lahvinek před jeho ženou Olgou dokonce i v nemocnici, kde ho léčili za zápalu plic“! **

Filip84

Jo, to je těžká otázka. Kdybys se zeptal, jestli byl dobrý president, nebo dobrý spisovatel, na to by se odpovídalo snáz. Bylo by to relativně rozsáhlé, stejně bys s dozvěděl, že si máš odpovědět sám, ale odpovídalo by se snáz.

Existuje způsob, jak se dobrat závěru: co positivního ten, nebo one, člověk konkrétně udělal. Problém je v tom, že se to nemusíš dozvědět, protože historii diktují vítězové, no a nebo proto, protože „mu na to nikdo nesvítil“.

Jako president byl naivní idiot, samozřejmě chápu, že pro spoustu lidí to bude ikona, a s ohledem na tu skutečnost, že následujícím presidentem byl zloděj tužek Vašek Klausů, a pak Miloš Virosa, naprosto rozumím tomu, že pro ně Havel tou „ikonou“ byl.

Abych však byl korrektní, nelze mu to příliš vyčítat. Byl produktem místa a doby, ve které vyrostl, takže naprosto chápu, že si liboval ve velkých theoriích a vznosné fraseologii, nicméně „za bukem“ se děla ta pravá „politika“, a o té neměl Vašek Havlů (a nejen on) ani tušení.

Stejně tak mu, příliš, nelze vyčítat ani postoj k bombardování Svazové republiky Jugoslávie NATO, protože „proti větru chcát se nedá“.

Proti větru chcát se nedá“, nicméně kdyby měl charakter, nebude „chcát po větru“, prostě se „větru“ přestane účastnit. Třeba.

No a jeho vztah k Olze Havlové je také „veřejným tajemstvím“.

Zajímavé je, že na Husáka, který byl, svým způsobem (alespoň morálně) spoluzodpovědný za normalisaci, jsem slyšel docela dost o tom, jak konkrétním lidem pomohl. A nejen i slyšel, něco jsem i viděl, třeba dopisy s jeho kanceláriem, takže vím, že to nebyly všecko jenom kecy v kleci.

Husák mi připomíná Háchu: taky se do té funkce nijak extra nehrnul, ale „Strana“ (hlavně ta ruská, že?) „zavelela“, tak šel. Moc toho ovlivnit nemohl, protože, co si budeme říkat, v roce 68–69 to byla těžká „sprcha“ a těžká desiluse o vztahu ČSSR a SSSR. Prostě tady to muselo být tak, jak řeklo politbyro v Moskvě, tečka. S tím nemohl nic udělat Husák, Bilak, Svoboda, Jakeš ani nikdo jiný.

A změnilo se to ve chvíli, kdy se „vítr změnil“ v Moskvě: přišel Gorbačov (Rusové ho nenávidí!). Já, samozřejmě, nevím, jaký k tomu měl Husák osobní poměr, já to jenom tuším, ale já to nepotřebuju vědět: ukázaná platí.

To byly takové „malé“ pomoci: holka se chtěla provdat do Bavorska. Holka nebyla v partaji, měla sice dělnický původ, ale rodičové taky nebyli v partaji A byla z Prahy. No, tak jí to NV nechtěl povolit. A odvolání ministerium zamítlo, s takovým tím prefabrikovaným odůvodněním (jim ty předtisky na to, pomalu, tiskl SEVT a soudružka, potom, jenom dopsala generálie 😅), že „vystěhování není v zájmu ČSSR“. A – to víš, devatenáctiletá holka, zamilovaná – se s tím nesrala a napsala Husákovi, že by se s ním chtěla osobně setkat – proto a proto. A za cca měsíc ji přišel dopis, že Husák nemá čas, nicméně že její věc bude presidentskou kanceláří vyřízena. A za asi tři měsíce byla v Bavorsku. Jo a bylo to v letech 86–87.

A takových „malých“ pomocí bylo víc. Nevím o tom, že by něco takového Havel kdy udělal, a co si budeme říkat, v každé době je „něco“ a devadesátky byly doba fakt nic moc, arciť to subjektivně vidí spousta lidí jinak. Vlastně horší, než 80. léta.

Já se na nic nedívám z pohledu nějaké vysoké politiky, protože to jsou všecko jenom blbé kecy, realita je úplně jinde: jde o prachy, vždycky! Takže je mi Wurst nějaký disent, nebo charta, já je lidsky chápu, ale stejně to bylo úplně k hovnu kdyby to nebylo, na realitě by to nic nezměnilo. „Rus to pustil“, to bylo celé, a kdyby nebylo tady těchto „Sokolíků“, možná by to bylo v devadesátkách horší, ale spíš by to bylo lepší, protože z naivních idiotů nikdy nic dobrého nepovstane.

To máš, jako s KLDR: západní sankce způsobí akorát to, že rolníci na venkově, co bydlí jak v 15. století, budou ještě hubenější. Respektovaný vůdce vysoce vážený soudruh Kim Jong Un bude mít psů na maso pořád dost. Bombardování Sarajeva způsobilo akorát větší utrpení Sarajevských mírumilovných pracujících, Slobodan Miloševič byl, toho času, „na Kanárech“. 🤷‍♀️🙃 A víš co? Oni to vědí! 👿

Takže, za mne, Havel rozhodně dobrý člověk nebyl! 😀

Themeansar

Byl to dobrý herec co si zde hrál na prezidenta 12 let

Pepa25

Každý človek je dobrý i zlý. Důležité jsou činy a to hlavně ty v krizích a pod tlakem. V těch Havel obstál. Takže ano, byl dobrý člověk.

Kryšpín

Kukaj Savi, nastoupil po 40 letém socialismu tudíž přechod k vysněnému kapitalismu nebyl jednoduchý. Vyrůstal v dětství které bylo úplně jiné než měl prostý lid.
Měl také solidní názory. " Nelze všechno svádět na předchozí vládce nemůžeme proto, že by to neodpovídalo pravdě „.
Dále, náš stát nebude přívažkem či chudým příbuzným jiného státu.
Nikdo nebude trpět nejistotou, lidé nebudou strádat hlavně staří, děti i hendikepovaní.
Jsou lidé kteří kalí vodu, že se bude zdražovat.
V čem měl 200% pravdu. " Společnost povzbuzoval k nedůvěře v politiky pomalí kecalové nedokáži se dohodnout slib je u nich kus hadru “.

paul1

Nejen Havel, i jiní světoví politici argumentovali tím, že v roku 1999 bylo bombardování Jugoslávie nutné, aby se zastavily etnické čistky v Kosovu a Jugoslávii. Takže podle tohoto
není možné Havla odsuzovat. Myslím, že vcelku patřil mezi dobré lidi.

zjentek

Kuřil, hulil a chlastal, ježiši! Takže co dobrého možno nalézt na takové duši? Jako, viděl jsem duševní mrzáky, ale opravdové duševní mrzáky, ubožáky, včetně vlastní matky, „bachařky“ zasrané, jak byli přesvědčeni, že jsou dobrými lidmi. Po celý svůj život vůbec netušili, že kurwí, pošlapavají vše krásné, na co jen sáhnou, či na co JEN POMYSLÍ! Takže ano. V tomto smyslu/ohledu mohl být Havel „DOBRÝM“ člověkem (přece přes 90% plebsu si mohlo ruky na kaši utleskat stejně jako i za Hitlera). Děkuju.

Kryšpín

Filip84 měl jsem diskuzi se starým ex tajným při budování normalizace, když se napařil tak diskutoval. Po roce 1989 byl vyhozen ihned zahodil rudou knížku tím byl čistý a začal podnikat úspěšně byl obdivován jak zaměstnává prostý lid nyní již firmu předal potomkům.
A jeho názor na Gustu jako držel etiku ale jeho ochranka pravidelně dovážela na Hrad mladé pražské rozhoďnožky aby se Gusta mohl vysemenit to bylo po roce 1970 později těžko odhadnout Gusta stárnul a Viagra ještě nebyla v prodeji, tolik děda ze zvláštního oddělení nyní obdivovatel kapitalismu.

VaclavZeman

Zjenteku, ve vší své lásce k tobě jako dobrému příteli z fóra, naprosto s tebou nesouhlasím. Hitler nekouřil, nepil a byl vegetarián. A podle mě dobrým člověkem nebyl. Zdá se mi, jako kdybys předešlý režim nezažil. Havel se nepodmanil (bylo jich samozřejmě více). To já bych na jeho místě neudělal. Byl bych mladý a sic bych neměl rodinu, tak bych byl stejně alespoň mladý a chtěl mít dobrý život. Byl bych kolaborantem, všichni jsme byli kolaboranti! Děkuju.

zjentek

Děkuju, Václave. Tohle si snad ani nezaspoužím.

Já tady ovšem nesrovnávám pašíka a dolfíka. A ani netvrdím, že Hitler byl tak špatný. Jen říkám, že plebs tleskal, tleská a tleskat bude, je jedno komu. Pašík, Hitler, já, ty… Plebs prostě tleská, když před něj předstoupíš a nalžeš. Budou tleskat zase a znovu, i tobě. To nezjistíš, dokud to nezkusíš. Zkus a uvidíš. Bude tě zbožňovat. Jen musíš splnit jedinou, ovšem docela zásadní podmínku. Musíš mu nalhat, že ublížíš/uškodíš všemu, co může za jeho (jejich) dosavadní zoufalství. A budou ti tleskat, že si rozeserou klouby, šlachy i vazy na rukou. Zejména pak něžné pohlaví ochotně zatleská a vážně postačí, když jim svorně „slíbíš“, že ublížíš všemu, co jim dosud kdy ublížilo. To ti potom dámy tak něžně zatleskají, láskyplně, že pocítíš až mrazení. Ale nebude to mrazení z motýle. Bude to mrazení z mrazu. Na zádech. Spíše pak dostaneš obavu, jestli nejsi mezi bestiemi a zda nepřijde řada rozsápat i tebe, rozcupovat. Prostě tě najednou vyděsí všeobecné dobro, chápeš, dobro pro společenskou většinu, všestranné dobro plebsu. Tady na fóru (když už jsi u toho) někteří za obdobné dobro také rádi bojují. A není to jen pětadváca a Filip. Prostě a jednoduše, hitlery potkáš na každém kroku a pašíky jakbysmet, v té slavné společnosti se veškerý ten plebs prolíná dokupy, mr-dá se jak v nějakým obrovským inter racial gang bangu. Ve jménu dobra tě rádi pohřbí a budou jásat, jako najatí. Děkuju.

aliendrone

VaclavZeman>>> Chápu, pragmaticky bys dal přednost sobě, to NENÍ ostuda (jak sám píšeš, kolaborovali jsme v podstatě VŠICHNI). 😐

Jenže JE tu ZÁSADNÍ ROZDÍL! Zůstal bys „pevný a vzdorující“ KDYBYS měl zajištěnu životní úroveň přinejmenším KRAJSKÉHO TAJEMNÍKA KSČ? Šel bys do báně (přísun MARLBOREK a tuzexového zboží 100% ZAJIŠTĚN!) s tím, že máš budoucnost HMOTNĚ ZAJIŠTĚNOU v rozsahu, o kterém se slušně si žijícímu normálnímu člověku NEMOHLO ANI ZDÁT? (Mercedesy, videokamery, více než dostatek valut pro meloucháře vyšperkovávájící Hrádeček a pořádal tam „na truc režimu divadelní představení“? Bojoval bys o takovou budoucnost (a třeba si šel posedět do báně) NEBO bys vyměkl a šel MAKAT za pár šesťáků do Kolbenky? No, CO by sis vybral? Makat NEBO „disidentovat“? 😉 😁 😁

VaclavZeman

Zjenteku, aliendrone, to je takové až filozofické a historické. Určitě se s vámi nechci dohadovat a když nad tím přemýšlím, musím s vámi i souhlasit. S tebou, zjenteku, určitě. S tebou, aliendrone, taky, ale nejsem si jist jak si tvé poznatky ověřit. Ale určitě není nic černobílé. Děkuju.

Ještě bych se, téměř nezávisle na této diskuzi (až na to, že se to týká našich prezidentů), chtěl zeptat na váš názor na TGM. Nikdo z nás si ho pochopitelně nepamatuje… Ale společně s Havlem bývá vyobrazován jako největší Čech. Váš pohled na něj? Potom vám napíšu, co mi říkávala o něm babička. Sice je to opravdu téměř mimo dotaz, ale teď mě to napadlo. Děkuju.

aliendrone

Pepa25>>> A že jsem tak smělý, v JAKÝCH „krizích a pod tlakem Havel obstál“? 😮 😉

Pepa25

alindrone: zkus se zeptat někalého školáka, dnes se učí o Chartě a disentu i na ZŠ. Chápu, že za vás to byly „podvratné živly“ a „máničky“, ale v době, kdy byl 13 let naším prezidentem, tak toho o jeho životě a díle bylo řečen oa vyšlo dost. Nechápu, že to může někdo neznát.

aliendrone

Pepa25>>> Rozumím, ale BOHUŽEL na pindy o Chátře 77, Vašíkovi CHROCHTY-CHROCHT pašíkovi či jiné agitky občanské nauky mě NEUŽIJE. Venkoncem si jich svého času užil sám DOST, byť to bylo o „statečných soudruzícha jejich boji“. Dokonce i pomníky a muzea jim stavěli – stejně jako dnes! K ČEMU? Vašíkovská „pravda o Vašíkovi“ má stejnou cenu jako soudružská „pravda 30 případů majora Zemana“. 😐

Nezapomínej, že STÁLE EXISTUJÍ SKUTEČNÍ ŽIJÍCÍ LIDÉ, kteří NEPOTŘEBUJÍ objevovat „pravou a správnou minulost“ v učebnicích občanské nauky a jiných ubohých žbleptech, protože si ji jednoduše pamatují. Víš, oni ji ZAŽILI – a CO jim pak může vysvětlit nějaký školou povinný žáček, se kterým jeho fotřík tehdy ještě ochcával rohy? 😉

Ale jinak DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ, byť byla „poněkud stručná“ tím rozsahem výčtu „krizí, ve kterých pod tlakem Havel obstál“. Přesněji JINOU odpověď jsem ani NEČEKAL – víš PROČ? (DALŠÍ zapeklitá otázka, že? 😉 😁 )

Kryšpín

Aliendrone, měl trochu bujnější vztah k něžnému pohlaví a byl pod velkým tlakem v roce 1984, když jeho milenka Jitka otěhotněla napsala krásný dopis Olze jak Václava miluje, poté se Václav od Olgy k Jitce vrátil se vzkazem, odmítá se rozvést, ale navrhuje mégane a trois.
Ovšem řada dalších vrcholných politiků měla podobné zálety, na př. zakladatel ODS, statečný chlap s gulama, růžový přítel Bakalíka, mistr co koketoval s Marťany pan čistý co jeho milenka řídila tajné služby a dřela jak kůň a.t.d.

Pepa25

Kryšpín: ano, měl nemanželské dítě. Co ty pozitivní věci a vlastnosti? Ty už se dnes zmiňovat nesmějí?

aliendrone

Pepa25>>> Já jsem ODPŮRCE směšování profesního a osobního života. Je mi putna jaký byl pašík Vašík charakter v osobním životě, venkoncem je PRAVDA, že co jednou sežereš, vychlastáš/vy­fetuješ a osouložíš, to ti už NIKDO NEVEZME. 🙂

Venkoncem takový Churchill byl prý nesnesitelný (až k hranici nemožnosti spolupráce), hulil nepřetržitě doutníky, byl obézní a chlastal i v pokročilém věku tak, jako já za mlada! 😉 A JAKÝ TO BYL MACHR POLITIK! 🙂

**Jen PLS nedělej ukřivděnou chudinku – cituji: „Co ty pozitivní věci a vlastnosti? Ty už se dnes zmiňovat nesmějí?“ **

NIKDO ti je zmiňovat NEBRÁNÍ, natož aby zakazoval! NAOPAK – byls mnou PŘÍMO VYZVÁN, abys nějaké hodil do placu!! Výsledek? NIC! Jen nějaké „odvolávání se na žáčky“, kteří tenkrát ani NEBYLI NA SVĚTĚ! Tolik k těm „pozitivním věcem a vlastnostem“ toho dobytka!

😁 😁 😁 😁 😁 😁 😁

Filip84

aliendrone: Já bych se směšování veřejného a soukromého života, ausgerechnet u Vaška Havlů, až tak nebránil; podívej:

Major Haluzka Terazky, ve Švandrlíkových Černých baronech, jak měli toho „kontráše“ Muchu, říkal něco v tom směru, že jiný kontráš si našel „také dobré koníčky“: baby, chlast a karty, no a že kdyby si ten Mucha našel též volaké také koníčky, že by dal pokoj s tým odhalováním špionů. 🤷‍♀️ A Terazky byl zkušený a vzdělaný člověk, lebo mal tiež maďarské školy, za Slovenského štátu mal v bunkri horúčavu aj 33 stupňov, no a „babu pojebal a to jej nik nevezme“. 🤷‍♀️😎😂😂😂

No a tak si čistě říkám, že kdyby se Vašek Havlů držel „svýho kopyta“, to jest utrácel peníze, co mu posílala rodina z imperialistiko-kapitalistické ciziny, psal povídky a hry (o kterých elkon prohlásil, že jsou podprůměrné, ačkoli je nečetl, protože elkon nic nečetl 🙃😅), tak by nám všem bylo lépe, ale i jemu, jo, skoro vůbec nikdo by ho neznal a svět by se vesele, nebo nevesele, točil dál. A dnešní Česká republika by nebyla horší, možná by byla lepší, ale horší určitě ne. Asi by ani nebyla lepší, prostě – Ty jsi na ty přírodozpytné vědy – odečti od něčeho nulu, no. 🤷‍♀️

Přemýšlel jsem, jestli za něco vděčíme „mužům 17. listopadu“. Jo, vděčíme, za konstituci a konstituční zákony. To je dobrá práce, jako, na rané devadesátky až moc dobrá! Ale Vašek Havlů, o kterém je teďka řeč, na tom nemá zásluhu, Vašek Havlů byl právnický Trottel.

Si to představ, že by soudruhem presidentem byl Don Rokio, předsedou vlády JyrkaF🤪 ze školky a premiérem Rokio III. (Themensear, nebo jak si to taky říká 😅), a Ty bys byl v postavení, že bys ten stát potřeboval, alespoň tak nějak reálně, udržet v chodu. Teďka oni jsou aktivní až až, sociální fond mají – Don Rokio z alik.cz, Rokio III. byl teďka na nákupu a zapomněl si mobil, takže něco mít taky bude. Jo, JyrkaF🤪 pekelný kotelník ze školky má tak asi toho fotra a nějakou kamarádku, protože u něho fakt jako nevím, jestli někdy vylezl ze sklepa a jestli ví, že tráva je taky zelená. 🤷‍♀️

No dobře, no, tady ti tři by si tam natahali ty svoje „kumpány“, a teď máš udržet stát v chodu. Tak tak nějak bych působení většiny těch „mužů 17. listopadu“ připodobnil.

Prostě: státně kapitalistický, nebo reálně socialistický, stát a Vašek Klausů přijde s tím, že všecko vyřeší neviditelná ruka trhu. Díky té „ruce trhu“ se rozkrádá jeden podnik za druhým (ale taky díky tomu, že s to moc brzy „pustilo“, socialistický právní řád na to prostě nebyl připraven!) a Vašek Klausů řeší, že „pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí“.

Takže, víš co, já jejich působení beru veskrze a naprosto z té positivní stránky: furt u nás jezdí tramwaye, máme co do huby a v Praze je i něco, jako nemocnice! 😎👌🤪🤓