Odpovedi18

Budu si moct půjčit, když budu zapsaný v insolvenci?

Kamarád má dluhy a potřebuje jít do insolvence, ale potřebuje někoho kdo by mu to podepsal, aby mu tu insolvenci povolily, takže bych se chtěl zeptat pokud bych mu to podepsal, tak jestli bych si mohl vzít půjčku pro sebe?
Je mu 35, ale bude si to platit sám, takže nechápu ten důchod?? Insolvence by byla prý na 5 let

Nejlepší odpověď
Hlada

Zásada: Nikdy nepodepisuj nic, čemu dokonale nerozumíš!!!
Zřejmě chce od tebe podepsat smlouvu o důchodu, tedy abys za něj platil jeho dluhy, když on na to nemá. Je nepochybné, že takový závazek bude banka posuzovat jako snížení tvé bonity. Doporučuji hodně obezřetnosti, abys nelitoval.

Další odpovědi
miroslav.bk

Teoreticky ano (nebudes insolvenci vyhlasovat na sebe), prakticky bude potencialni veritel tento zavazek posuzovat jakoby to byla treba jina pujcka, nebo splatky vydaju (ony vlastne jsou – tim, ze „mu to podepises“, zavazes se k tomu, ze za nej budes platit nebo mu pravidelne prispivat).

Kazdopadne, jak ti radila kolegyne predrecnice, radeji bych nepodepisoval.
Ne nadarmo se totiz rika, ze v rodine a mezi kamarady se nepujcuje..

____
Edit v reakci na upravu otazky tazatelem: Duchodem je v tomto pripade myslena pravidelna renta = pravidelne platby, ke kterym se podpisem zavazes.

Potrebuje to podepsat, protoze kdyby zadal sam, tak podminky nesplni. No a ty svym podpisem mu budes delat defacto rucitele, ovsem s tim rozdilem ze u klasickeho ruceni „na pujcku“ se zavazujes zaplatit za toho, kdo si pujcuje (dluznika), v pripade ze on preatane splacet. U „ruceni na insolvenci“ (to, co on chce od tebe podepsat) ale podpisem potvrzujes to, ze mu budes po dobu trvani insolvence prispivat (tj. vyplacet rentu = duchod; ono totiz slovo „duvhod“ nemusi nutne znamenat jen starobni nebo invalidni..) aby jeho+tve platby dohromady cinily alespon to minimum, ktere je potreba mesicne splacet. No a tady se sostavame k tomu riziku, proc ti nedoporucujeme „to podepsat“, protoze kdyz on z jakehokoliv duvodu prestane platit, zustane to na tobe a nijak to nezmenis (protoze jsi se ktomu podpisem zavazal = slibil jsi to). A aniz bych nekoho podezrival, presne takhle se prichazi o kamarady – pujcis a on/a se pak nema k vraceni; v dobre vire rucis a on/a pak prestane splacet, byt sliboval/a opak. Takovych pripadu je.. a stavaji se i nejlepsim kamaradum/rodine. „Ja ted nemam, ale pak ti to dam/budu splacet“.. chvilku se slibuje, pak zacne delat „mrtvy brouk“ a …

PS: Pokud vadi tykani, omlouvam se. Holt „sila zvyku“..

ivzez

Neradím Vám to.

Nejde totiž o „podepsání insolvence“, ale o závazek, že
kamarádovi budete po celou dobu insolvence platit pravidelný
důchod. Tento závazek je i vymahatelný.

Smlouvu o důchodu nebo darovací smlouvu sice lze později
za určitých okolností a po dohodě s insolvenčním správcem ukončit,
ale není jisté, jestli by se to podařilo právě Vám.

Mc Merkurion

… je to nejrychlejší způsob, jak se dostat na seznam jeho věřitelů …

Edison

Zeptej se ve vybraných bankovních ústavech.

nyjono

Můj názor – je to risk. Ne zrovna malý.

orestez

Co s tebou? Je tě škoda. On ten kamarád tě krmí trávou že mu žereš takovou hnusárnu?

Hlada

  1. Insolvence není na 5 let. Ta buď je nebo není. Zřejmě si to pleteš s oddlužením.
  2. Co chce, abys mu podepsal? Nenapadá mě nic jiného, než smlouvu o důchodu, kterou se vyrovnává nedostatečný příjem.

Doporučuju nic nepodepisovat, dokud se s problematikou důkladně neseznámíš.