hruby

Bude mít dítě za níže uvedených podmínek nárok na sirotčí důchod?

Dcera žila ve společné domácnosti nesezdaná s přítelem (asi dva roky), mají spolu roční dítě, dítě se jmenuje po otci, budu mít nárok dítě na sirotčí? A dcera bude mít nárok na vdovský? Děkuji, jan

Nejlepší odpověď
Dochy

Vy ne, dcera ne, vnučka snad ano, pokud její otec zemřel a platil si dostatečně dlouho pojištění.
Emefej: Pro nárok na sirotčí důchod (osoba před splněním povinné školní docházky či dále soustavně studující do 26 let věku) po rodiči je předchozí přiznání invalidního či starobního důchodu podmínkou postačující, nikoli podmínkou nutnou. Viz
https://www.cssz­.cz/sirotci-duchod

Další odpovědi
Emefej

Ty rozhodně nárok na sirotčí důchod mít nebudeš. Na ten má nárok sirotek po rodiči, který pobíral starobní nebo invalidní důchod. Na vdovský důchod má nárok vodova po zemřelém manželovi, který pobíral starobní nebo invalidní důchod.