annas

Budeš-li se s osly stýkat, začneš jako osel hýkat? Má původ přísloví nějaké reálné odůvodnění?

Zddroj .1. část je kurdské přísloví – tajenka křížovky z Magazínu Dnes přílohy MF Dnes z 28/3 2024.
jailn také odkaz : https://citaty­.net/citaty/1983172-kurdske-prislovi-budes-li-se-s-osly-stykat-zacnes-jako-osel-hykat/

Nejlepší odpověď
Pepa25

Ty špatné věci člověk od ostatních pochytí hned. Pěkně je to vidět u dětí

Další odpovědi
aliendrone

V praxi to platí, dokonce jsem už vycvičen natolik, že nezřídka rozpoznám profesi dotyčného. 🙂

da ny

Bohužel ano 😉
Mám příklad i v rodině. Příslušné osoba (VŠ), postupně zapadla do partnerem získané rodiny, tak dokonale, že se nestačím divit 😉
Slovníku, převzatým názorům, chování, jednání, výchově…..
Výběr, nutnost, poddajnost, pohodlnost, udržení klidu… ?
Horší je to, když „zblbnou“ davy 😉

Drap

Každý člověk se vlivem prostředí ať chce , či nechce, přizpůsobuje. Někdo pomalu, někdo rychle. Za určitý čas je od původního obsazení skupiny k nerozeznání.

orwell

No jistě. Budu-li např. členem nějaké politické strany a nebudu-li s jejími členy souznít (hýkat), budu dříve nebo později vypuzen – v tom lepším případě. Kdo chce s vlky býti, musí s nimi výti. Proto jsem nikdy nebyl členem žádné politické strany. Ono se obvykle relativně lehko do nějakého spolku vstupuje, ale těžko vystupuje – bez následků. Jsou i taková uskupení, kde je to nemožné, nebo to hraničí s ohrožením života. Takže si raději zahýkáme. Vzpomeňme na události spojené s nástupem fašismu v Evropě, a jak často dopadali ti, co „nehýkali“.

zjentek

Člověk jako tvor je až neuvěřitelně flexibilní. Čili za mě ano, platí.

Přeji krásný víkend a veselé Velikonoce!

Kelt

Kdo chce s vlky býti, musí s nimi výti. Nikdo nemůže být bez společnosti a musí s přizpůsobit.

Filip84

A bove maiori discit arare minor. Decimus Iunius Iuvenalis.

To je to zdůvodnění: parafrasovali starší, latinský, citát.

haluzakfest

Má, prostě něčí propagované nic neříkající dogma. Z každého vola si lze vzít něco co prospěšného pro vás. Nakonec, jak bychom věděli, že sami nejsme voli, když bychom neměli názorný příklad? A já byl taky vůl. A už nejsem, ale hýkal jsem s nimi dost, ale dohýkal. To je zkrátka výplod netrpělivé mysli, která s nějakým volem ztratila nervy a zavrhla jej, nejspíš u Božího soudu taky ztratí nervy, a?