Bude nás mít „Velký bratr“ příští rok zase o něco více po kontrolou, když se začnou vydávat léky pouze přes e-recepty?

„Velký bratr“ je fiktivní postava absolutistického vůdce státu Oceánie z antiutopického románu 1984 od George Orwella. Toto označení se dnes používá jako obecné označení pro vládní sledování, odposlechy a podobná narušení soukromí.

„Lékaři, kteří si neseženou speciální software, nebudou moci předepisovat léky. Týkat se to bude tisíců lékařů, kteří nemají počítač nebo spolehlivé připojení přes internet,“ varuje šéf České lékařské komory Milan Kubek.

Skončit by tak čistě teoreticky mohlo na čtyři tisícovky lékařů. V Česku pracuje zhruba 40 tisíc doktorů a zejména venkovské oblasti mají dlouhodobý problém s nedostatkem praktiků a specialistů.

„Žádný speciální software si na vlastní náklady pořizovat nebudu. Pokud se zákon do příštího roku nezmění, skončí spolu se mnou i stovky dalších praktických lékařů,“ řekl MF DNES praktický lékař Vladimír Gregor ze Strážnice na Hodonínsku.

Zdroj: http://zpravy­.idnes.cz/leka­ri-e-recepty-elektronicke-recepty-ministerstvo-zdravotnictvi-1fy-/domaci.aspx?c=A170215­_200842_domaci_fer

Jasně. Takže, když si i trafikantka musí zařídit, tak aby měla prodej přes EEE, tak vysokoškolský lékař s tím maji potíže? Co takový pohledávají tedy v ordinacích?

Chudáčci chcou končit? Stávkování už nepomáhá? :)

Obr.: https://pixaba­y.com/cs/l%C3­%A9ky-medic%C3%ADna-medikamenty-pr%C3%A1%C5%A1ky-1728381/

Odpovědi
orwell

Ano je to tak. Jako každá mince má dvě strany, tak i každé zavedení takové technické vymoženosti má své kladné stránky, o kterých není třeba polemizovat, ale také stránky záporné, spočívající v možném zneužití údajů o každém z nás a v postupném, nenápadném omezování naší osobní svobody. Co se v minulosti zneužít dalo, to se taky zneužilo a v budoucnosti tomu nebude jinak. Těžko tomu zabráníme, bude třeba naučit se s tím nějak žít.
Co se týká lékařů, ti byli vždycky privilegovaná vrstva. Všichni je budou někdy potřebovat a nikdo si to nechce s nimi rozházet. Zatím si vždycky vykřičeli, co chtěli a nedivil bych se, kdyby i v tomto docílili svého, alespoň prozatím. V pořizovacích nákladech na potřebnou techniku příčina odporu nebude, spíš to vidím v nutnosti naučit se s ní pracovat. Vím o případu ze svého okolí, kdy pacienti věkově nad 80 let musí jezdit 20 km na RTG, kde to ještě dělají „po staru“ i když nejbližší odpovídající pracoviště je 20 kroků od ordinace. Problém je v tom, že snímky se posílají jen po síti do PC a dotyčná osoba si s PC nerozumí, ani v tom nehodlá nic dělat. Na dotaz od pacientů, jestli by to nešlo provést v místě, odpovídá: „Tak chcete se léčit, nebo ne? Jestli ano, tak si tam dojeďte!“ Na druhou stranu musím říct, že člověk zažívá zvláštní pocit, když se na mě lékař skoro ani nepodívá a kdesi z koutku místnosti pokládá dotazy a hraje přitom „na piano“. I to jsem zažil. Z cca 15 minut se mi lékař věnoval asi 2 minuty, spíš míň.