kurec

Bude muž hodně podezřelý pokud bude docházet na lekce jógy?

Odpovědi
Kelt

A proč by měl být podezřelý. Já jsem taky chodil na jogu a někdy jsem tam dokonce předcvičoval. Chodili tam muži i ženy. Těch ženských bylo více, ale bylo tam i pár mužů. A muži často předcvičovali. A to bylo sice před 30 lety, ale myslím, že i dnes bych tam mohl jít. Však tam nejsou ženské v plavkách nebo bez.

Drap

Proč podezřelý? Jeto nesmysl. Znám jednoho, který na jogu chodí, je tam jediný muž a vůbec neni podezřelý.

Disraeli

Podezřelý v čem a jak? Muži často chodí na jogu nebo ji sami/soukromě praktikují. Na veřejných lekcích se vždy ve skupině najde pár mužů.
Pokud to ovšem není joga uzavřené skupiny nebo zaměřené třeba jen na ženy, nebo důchodce apod (protože jsou i takové). To má pak ale většinou v názvu „Lekce jógy pro…“

V různých státech dokonce celé národy praktikují jogu, celosvětové jinak několik stovek milionů. ;)

Já třeba nejsem nadšenec do jogy, tedy hlavně v západních zemích, kde se tento trend rozšířil. Protože, přestože samotná tato fyzická cvičení mohou (a mají) benefity, tak se joga často praktikuje bez skutečných znalostí a pravých principů jogy. Samozřejmě se najdou tací, kteří se v tom vyznají, studují to a jsou tomu skutečně oddaní, jejím zásadám a cílům, ale mnohdy to v praxi funguje tak, že si někdo zajde na kurzy jogy, naučí se nějaké základní pozice a jejich názvy (občas s povrchnějšími znalostmi) a pak to „učí“ dál na svých lekcích. Jsou to však spíš takové gymnasticko-protahovací cvičení a spolky. Nevnímám to negativně, ale ani úplně pozitivně, alespoň bych takové praktikanty ALE ani ty lektory (většinou) nenazýval jogíny. K jogínům i významům a vědění hinduismu (aj) mají daleko. Co je to Brahman nebo átman nebo prána občas někdy vědí – někdy víc, někdy míň, taky často o čakrách (většino od západních-esotorických autorů, často píšících blbosti) ale o Mahabharatě, či alespoň Bhagavadgítě, upanišadách a jejich duchovnu, filozofických konceptech, představách a cestách k osvícení, nevědí většinou nic valného (mnohdy vůbec nic).

zjentek

Jóga je o životním stylu, jednoduše vyjádřeno je jóga životní styl. Ten šaškinec, kam pravidelně docházejí dámy s karimatkou protahovat tělo, to NENÍ jóga. Děkuju.

zjentek

Tvrdit že jóga je cvičení je podobné jako tvrdit že tantra je sexuální praktika. Děkuju.

Disraeli

Jóga je mj. cvičení (a nejen fyzické). Tvrdit to, není chybné. Na Západě se to jako takový ‚povrchnější‘ trend omezilo trochu jen na to fyzické cvičení (sobour fyzických pozic, případně pohybů, občas s trochou znalostí, někdy mírné duchovní osvěty).
Je to nauka, je to cesta, je to soubor technik pro tělo duši, mysl, je to všestranná disciplína, povznášející krom toho těla, taky vědomí a ducha. Ale je to v první řadě taky cvičení. Jak fyzická, tak duchovní. Pořád cvičení.

Disraeli

Za jogu se někdy označuje i „onen“ stav, ale to je spíš většinou cíl té jogy, která k tomu má vést – tedy skrze ony komplexní cvičení založené na jistých principech. Případně může znamenat obojí (jak stav, tak cestu založenou na praktikách/cvi­čeních). Praktiky jsou taky cvičení, či způsob cvičení.
Podle mě si pod cvičením akorát předstvauješ něco „malého“ a omezeného. Cvičení toho může představovat hodně (tak jako joga).