Bude jednou Čína mocnější než je nyní USA?

Má k tomu ty nejlepší předpoklady. Ale je vůbec možné, že se tato země stane tak mocnou, že bude řídit svět tak, jak se ho dodnes snažily USA?

Nejlepší odpověď
anonym

Stačí se podívat na rozbor ekonomů analytiků.
Vliv Číny bude sice posilovat, ale zatím jen snižují ztrátu ve vyspělých technologiích a fungování trhu. Zatím je to v kombinaci s direktivně řízeným státem a ignorací svobod, což je dlouhodobě neudržitelné.
Jakmile se sníží výhoda levné pracovní síly s častými otrokářskými praktikami, projeví se absence vyspělých knowhow.
Kromě toho je zbytek světa nezbytným trhem pro odbyt čínské produkce. Bez něj si mohou hrát na vlastním písečku. Horší je rostoucí hlad čínské ekonomiky po energiích a surovinách.
Každopádně se ale výhledově výrazně změní rozložení velmocenských vli­vů.

Další odpovědi
baghira

Doufám, že ne. Na civilizaci, ve které žiji, jsem si už docela zvykl a vyhovuje mi.
A určitě si nemyslím, že by to byl krok k čemukoliv lepšímu.

KdoSiOdJinud

Novodobé získávání moci není ve válce, ale v dlouhodobé infiltraci počínaje menšinama přerůstajících ve většiny. Když k tomu připočtem současný vliv číny, růst číny a technologické schopnosti, myslím, že je to otázka pár let kdy si USA uvědomí, že už nekralujou oni.