Avatar uživatele
Kulpix

Brambor-brambora, oplatek-oplatka, řádek-řádka… jaká další slova znáte, která jsou mluvnicky správně ve více rodech?

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? johana 56, fcoop, Kepler před 2697 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Jde zpravidla o rozdíl mezi moravismy a čechismy. Mluvnicky jsou správně, ale ne všechny varianty jsou spisovné.

Okurek – okurka.
Protože jsem z Moravy, z Hané – tvar okurek = oharek se používá jen pro označení plodu, nikoliv celé rostliny.

Další
hadra x hadr; konva x konev; kedluben x kedlubna; cuketa x cukina; hranolka x hranolek;

Ještě jsem si vzpomněla na správný tvar ta Olomouc x chybnému ten Olomouc. Moravská ta Holice x české ty Holice.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Emefej

Oplatek a okurek jsem v Čechách nikdy neslyšel.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
quentos

okurek-okurka (SSJČ skutečně uvádí jako správné oba dva, i když ten první jako „oblastní moravský“)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Rokio

počítač – počítačka – počítadlo

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kepler

Mně momentálně napadá jen příkop – příkopa.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
luckykubrt

Takových příkladů může být spousta. Někdy se však mění význam ( např. citrón=ovoce/ci­tronka=šťáva z citrónu). Příklad kedluben – kedlubna tvoří zase pár mužského a ženského rodu. Většinou tedy druhu ovoce nebo zeleniny. Anebo taky u strojů (android/androidka podle elementální esence). 🙂

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Dochy

koblih, kobliha… ostatní, co mě napadly, už tu jsou.

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek