Kulpix

Brambor-brambora, oplatek-oplatka, řádek-řádka… jaká další slova znáte, která jsou mluvnicky správně ve více rodech?

Nejlepší odpověď
annas

Jde zpravidla o rozdíl mezi moravismy a čechismy. Mluvnicky jsou správně, ale ne všechny varianty jsou spisovné.

Okurek – okurka.
Protože jsem z Moravy, z Hané – tvar okurek = oharek se používá jen pro označení plodu, nikoliv celé rostliny.

Další
hadra x hadr; konva x konev; kedluben x kedlubna; cuketa x cukina; hranolka x hranolek;

Ještě jsem si vzpomněla na správný tvar ta Olomouc x chybnému ten Olomouc. Moravská ta Holice x české ty Holice.

Další odpovědi
Emefej

Oplatek a okurek jsem v Čechách nikdy neslyšel.

quentos

okurek-okurka (SSJČ skutečně uvádí jako správné oba dva, i když ten první jako „oblastní moravský“)

Rokio

počítač – počítačka – počítadlo

Kepler

Mně momentálně napadá jen příkop – příkopa.

luckykubrt

Takových příkladů může být spousta. Někdy se však mění význam ( např. citrón=ovoce/ci­tronka=šťáva z citrónu). Příklad kedluben – kedlubna tvoří zase pár mužského a ženského rodu. Většinou tedy druhu ovoce nebo zeleniny. Anebo taky u strojů (android/androidka podle elementální esence). 🙂

Dochy

koblih, kobliha… ostatní, co mě napadly, už tu jsou.