Er

Alimenty,soud 16.12.2013 rozsudek doručen 3.1.2014. Pro razitko jdu 5.1.214.

Jde mi prosím o to,zda mi alimenty budou vyplaceny dnem rozhodnuti soudu tedy od toho 16.12.2013 (v rozsudku žádné datum není) nebo od jakého data?Já se v tom trochu ztrácim od jakého data tedy výživné žádat.Díky za odpovědi.
Doplňuji:
V rozsudku vážně žádné datum není,cituji:otec je povinen hradit k rukám matky,s účinností od právní moci tohoto rozsudku.

Nejlepší odpověď
Hamon

Rozsudek musí být všem stranám doručený, zasílá se poštou nebo datovou schránkou. Pokud si jej adresát nepřevezme do deseti dnů, nastává doručení fikcí, tj. považuje se za doručený.
Od doručení běží patnáctidenní lhůta pro odvolání. Marným uplynutím této lhůlty (tj. bez toho, že by se někdo odvolal) nabývá rozsudek právní moci. Od tohoto data je teda otec povinen hradit výživné.

Další odpovědi
ahold

V rozsudku musí být uvedeno datum od kterého je povinný platit určené výživné.
Doplňuji:
Další věc je nabytí právní moci rozsudku.
Ta se vyznačí razítkem soudu po uplynutí 15ti dnů od jeho doručení.