Ludvik

AETR a mzda

Dobrý den,
měl bych tímto prosím Vás dvě otázky.
První:
Byl jsem zaměstnán jako řidič mkd u rakouské firmy LKW Augustin.Disponenti mě nutili porušovat AETR.Chtěl bych vědět,zda-li existuje nějaká obrana a následně možnost sankcí vůči firmě.
Druhá:
Nesouhlasí výše mzdy a diet a hlavně odpracovaných hodin.K dnešnímu dni jsem neobdržel výplatní pásku i když je dost nepřehledná.
Děkuji s pozdravem Špičan

Nejlepší odpověď
standa

Nejprve zásadní věc, pracovní smlouvu máte uzavřenu s firmou, která je TUZEMSKOU právnickou osobou?

Pokud se jedná o zahraniční subjekt, tak je mi líto, ale rakouské pracovní právo neznám.

Pokud se jedná o tuzemskou firmu (např. se zahraniční majetkovou účastí), tak lze poradit:

ad 1)
Obrana je jediná, a to písemné upozornění zaměstnavateli, že popisované jednání disponentů je protiprávní a že upozorňujete, že takováto nařízení nebudete respektovat, a to i v případě, že by zaměstnavateli měly vzniknout případné škody.

Co se týká uplatnění případných sankcí, tak to bych na vašem místě neřešil, byl by to nejspíš boj s větrnámi mlýny…, zaměřte se pouze na Vás a na vaše práva.

ad 2.)
Opět vám nezbyde než písemně zaměstnavatele upozornit na vámi zmiňované nedostatky. Bylo by dobré, abyste v tomto upozornění uvedl i ´důkazy´ proč se domníváte, že:

  • diety byly vypočteny špatně
  • jsou nepřesně evidované odprac.hodiny

Vaší poslední otázce nerozumím. Z čeho usuzujete, že ´páska´ je nepřehledná, když jste ji nedostal? Ale tato moje proti otázka není podstatná. Důležité je, že na výplatní pásku máte právo podle příslušných ustanovení Zákoníku práce, tak na tuto skutečnost zaměstnavatele rovněž písemně upozorněte.

A aby to vaše upozornění zaměstnavatel bral vážně, tak se zde zmiňte, že velmi silně zvažujete podání oznámení Oblastními inspektorátu práce pro důvodné podezření, že jsou u zaměstnavatele porušovány pracovně-právní vztahy.

Další odpovědi
cukrar

Disponenti mě nutili porušovat AETR.Chtěl bych vědět,zda-li existuje nějaká obrana a následně možnost sankcí vůči firmě.

ale to asi nedokážete, takže stěžování nepomůže. Vy máte možnost se bránit hned, nikoliv zpětně. Máte schované kolečka, nebo máte kartu?