2 OS v jednom Pc problém

Mám HDD rozdělený na tři části:1-W7 64bit,2-data,3-XP 32bit.To XP jsem dnes nainstaloval a když spustím PC,nenabízí se mi tam možnost vybrat mezi dvěma OS ale automaticky se mi spustí XP.Co mám dělat?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Musíte vložit disk s Windows 7 do počítače a opravte zavaděč.

Příště, až budete instalovat někdy 2 OS, tak pamatujte, že se to má instalovat od nejstaršího OS až po nejnovější - ten starý OS nový nenajde. Ale nový ten starý ano.

Další odpovědi:

Bronzový

Sakra chlape proč to děláš když tomu nerozumíš :-(

Podstata: Na disku existuje sektor, který se označuje MBR (MasterBootRecord), tam je zavaděč (to je věc, co spustí OS - celkově spuštění funguje tak, že proběhne nějaká low level hw inicializace -> nakopne se bios -> proběhne inicializace a přejde se na MBR, kde se hledá systém). Zavaděčů existuje celá hromada, ty zcela nepochopitelně používáš ten nejdebilnější možný z těch co jsi nainstaloval - nějaký starší NT Loader (zavaděč v NT Windows, používá se od Win Me (- ty nejsou sice NT ale to je datail)), samozřejmě zavaděčů je celá řada od různých utilitek, co dělá např. PowerQuest a které v dnešní době nedávají úplně smysl až po nějaké, co se používají v unixových systémech, např. lilo nebo v dnešní době velmi populární grub. To jsem ale odbočil.

Nyní tedy ke konfiguraci. V tuto chvíli máš dva zavaděče (oba potřebuješ) z čehož pouze jeden (ten z WinXP) je v MBR, tzn. je to ten, kde musíš rozhodnout, co chceš spustit. Ve WinXP se to řeší úpravou ini souboru boot.ini (je v kořenové složce) - tzn. např. C:\boot.ini (pokud je kořenový disk C:). Jeho editace je popsaná v článku viz. zdroj, z hlavy to nedávám (protože si dovedu uvědomit věci výše - proto ti je taky píšu), vždy jsem řešil konfiguraci nějakého unixového zavaděče, kde zpravidla autor OS napsal nějakou utilitku pro editaci takže to bylo jednodušší :-).

Závěrem: Celkově mi přijde problematika dualbootu v dnešní době celkem pasé. Pokud máš hw kde běží Win7 pak se systém, co má nároky WinXP vyplatí spíš virtualizovat (zdarma např. virtualbox), což umožňuje mnohem přívětivější používání a současně to řeší tento problém. Stejně tak je v podstatě blbost dělit disk, protože pokud se rozbije oddíl s OS (ve smyslu rozbije se OS) pak se z něj dají vcelku komfortně vytáhnout všechna data no a pokud se rozbije oddíl pak je zatím často nějaká hw příčina, která disk postihne bez ohledu na rozdělení... Samozřejmě si ale dělej se svým počítačem co chceš ;-).
Doplňuji:
klob1: Řeknu to kulantně, buď neumíš číst anebo jsi ještě víc mimo než tazatel. Každopádně Tvůj příspěvek mě pobavil :-D

Zdroj: http://support.microsoft.com/k b/289022/cs

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Počítače a internet

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Počítače a internet

Zlatý Bedy 1525
Zlatý Michal Kole 1198
Zlatý mosoj 1028
Zlatý Hlada 948
Zlatý ge0rge 894
Zlatý www 829
Zlatý led 820
Zlatý badisko 818
Zlatý gecco 795
Zlatý arygnoc 674

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.