alda cvak

Jak ztlumit či vypnout zvonkový modul v pojistkách?

Zdravim, chci se zeptat. Mame domaci zvonek zabudovany v pojistkach. Je to jen zvonkovy modul, bez klasickeho zvonku. Potrebuji ho ztlumit/vypnout. Je to sileny kraval a mame male dite. Poradite, jak na to? Diky za odpovedi.

Odpovědi
Kepler

Já teda zvonek přes pojistky nemám, vždyť je to blbost. Měl jsem podobný problém, protože „zvonek“ byl neobyčejně hlasitý a protivný. Zjistil jsem si, že je to na 12 V střídavého proudu, koupil odpovídající „bim bam“ a mám pokoj. Od majitele bytu obvykle nezjistíš nic, ale zkus se dopátrat elektrikáře, který obvykle údržbu provádí.

cochee

To se asi nedá jednoznačně říct, protože zvonkových modulů je spousta. Můžeš se podívat, jestli pro napájení zvonku není určen extra jistič (a pro nic jiného) a ten vypínat. Pokud zvoní přímo ten modul, mohl by na něm být nějaký otočný element, kterým se dá hlasitost upravit, otázka je, jestli ten modul není celý pod plechem a tím nepřístupný pro laika. Nebo by na něm mohlo být hnízdo pro trubičkovou pojistku, která by se tím dala vytáhnout a zvonek „zneškodnit,“ platí stejné omezení jako v předchozím případě. Moje přítelkyně často spí přes den, protože dělá na směny, měla stejný problémek. Jističe má nad bytovým vchodem asi ve výšce 3,5 m. Vodiče byly lehce přístupné, vyvedl jsem proto z modulu dvojlinku a dal na ni lampičkový vypinač. Kdž jde spát, zvonek si s ním vypne.

mosoj

To čemu říkáš zvonkový modul je obyčejné zvonkové trafo umístěné na pojistkovou lištu a slouží pouze k napájení toho co vydává ten zvuk. Kde to máš umístěné víš jenom ty, ale v pojistkách to nebude. Pokud to chceš vyřadit, stačí odpojit na tom trafu jeden drát na sekundárním vinutí, nebo snáze u toho co zvoní. Také je možné, že to trafo má několik výstupů s různým napětí. Pak bych použil k napájení to nejnižší. Také by šlo do série v sekundáru zapojit několikawatový odpor. Přesnou hodnotu neřeknu, neboť nevím o jaké napětí se jedná.

Také prohlédni to co vyluzuje ten zvuk, bývá na tom několikastupňová regulace zvuku.

Kulpix

Většinou je zvonkové trafo ovládané relátkem přímo v pojistkové skříni. Potom stačí vypnout jistič(být by tam měl) .