kapka

Zvládla bych dnes něco jednoduchého naprogramovat? A jak?

Nebudete mi to věřit, ale já se kdysi /cca před 20.ti lety/ učila ve škole programovat na pc, myslím, že na Omegách a doma jsem měla nějaký čas Atari z půjčovny počítačů. Docela úsměvné, že? Tenkrát nebylo žádné windows, word, excel, zato jsem uměla zadávat kroky a naprogramovat si třeba výběr náhodného čísla, barvu obrazovky, přehrání tónů… Už si to nepamatuji, ale nebylo to moc těžké a podle nějakého návodu bych to zvládla. Ale vůbec nevím, jak bych to měla dnes udělat. Na co mám v pc kliknout, abych mohla začít programovat? Doufám, že se neptám moc hloupě.
Kdybych třeba chtěla ten výběr náhodného čísla, co mám udělat? Je to dnes těžší než před lety?

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Jo určitě, levou zadní. Heslem se nepřihlásíš, ale předělat celej systém to je úplná hračka-brnkačka :):):)

Další odpovědi
anonym

Já programoval v osmičkách na Commodore i na Atari a byla to sranda.Dnes mám problém udělat nějakou prezentaci. 😁

anonym

dnes se programuje na mnoha urovnich.

otevrete flash a pisete script, programujete… (ECMA SCRIPT/ACTION SCRIPT)

otevrete office nebo openoffice vytvorite makro, zobrazite zdrojak … programujete (VBA)

otevrete poznamkovy blok a pisete HTML znacky, do toho instrukce pro PHP intepreter … take programujete

vytvorite davkovy soubor instrukci pro prikazovy radek (BAT), instrukce pro prohlizec (JAVASCRIPT), rovnez programujete …

definujete zmenu uzivatelskeho rozhranni XUL prohlizece firefox a zaobalite to podle standardu do XPI balicku jako plugin, take programujete …

konfigurujete pokrocile chovani hubu DC pomoci LUA skriptů … programujete

píšete pokročilé kalkulace včetně behaviorálních instrukcí/pro­cedur/funkcí pro matematické systémy SCHEME nebo MATLAB … také programujete.

stahnete si vyvojove prostredi ECLIPSE s prislusnym SDK a programujete a kombilujete nativní aplikace a pluginy (JAVA, ANDROID, C++, COKOLIV …)

píšete ovladače přímo pro konkrétní zařízení, obsluhujete porty hardwaru, píšete patche pro kernel operačního systému v c++ nebo dokonce v ASSEMBLERU … pak hardcorově programujete

spustíte si hru COLOBOT a plánujete chování robotických jednotek v jazyce ObjectiveC … programujete/hra­jete

můžete dělat mobilní aplikace

atd.

atd …

///

dnes si musíte zvolit cíl, a teprve pak přemýšlet jakým programováním se k němu dostat nejlépe …

arygnoc

skuste q-basic.
je fakt dobrej, i když nemá super grafiku, prostě basic.

jinak se dá programovat i třeba v excelu (makra) – se mi tam kdysi dávno povedl celkem hezký tetris

Jsemtady

Pokud jde o aplikace, tak doporučím Visual Basic, nebo Delphi. Styl je stejnej jako tenkrát -basic je pořád basic a Delphi je pascal – je to dost podobný. Pokud chceš dělat aby to něco očítalo atp., tak je to ideál, protože nemusíš programovat prostedí, ale začínáš jakoby ve win okénku, kam si přidáš již naprogramovanej čudlík, a dáš mu co má dělat – on mouse over, on click, funkce jsou stále stejné atp. Spousta věci je již předprogramováno v knihovnách. A ve wiki najdeš návody atp. Ale co se týče Fullscreen 3D grafiky atp. tak to je dnes o dost složitější, ale takovej pacman ve win okně se dá udělat poměrně snadno.

tuCZek

jj Basic na Sinclairu byl brnkačka. Dnes programem děláš program-v lehčí verzi a jinak Španělská vesnice :)

anonym

Osobně se mi od Miroslavst-a jeho dpovědi líbí.Stručné a vtipné 😁

kapka

Miroslave, to jsem přesně čekala, že řekneš. 😁

Miroslavst

Co taky jinýho jsi mohla čekat? :) ale doufám, že jsi to vzala? :):)

kapka

Já věděla předem, že si naběhnu…
Směju se, neboj, je to dobrý.
Ale otázku myslím vážně. Mě to tenkrát celkem bavilo. Jak jsem psala, měla jsem doma pc z půjčovny a docela jsem se na tom vyblbla. Měla jsem i příručku Programujeme na Atari, heč. 😁